"ABD Gezisinden Somut Neticeler Çıksın İsteriz"

"ABD Gezisinden Somut Neticeler Çıksın İsteriz"

Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Kasım'da ABD'ye Yapacağı Ziyaretten Somut Bir Netice Beklenip Beklenmediğine İlişkin Bir Soru Üzerine, 'Somut Neticeler Çıksın İsteriz, Bu Ziyaretler Onun İçin Yapılıyor, Konuşma veya Nezaket Görüşmeleri Değil Bunlar. Amerikan'ın da Terör Örgütü Olarak Kabul Ettiği PKK ile İlgili Bir Görüşmedir" Dedi.

Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Kasım'da ABD'ye yapacağı ziyaretten somut bir netice beklenip beklenmediğine ilişkin bir soru üzerine, ''Somut neticeler çıksın isteriz, bu ziyaretler onun için yapılıyor, konuşma veya nezaket görüşmeleri değil bunlar. Amerikan'ın da terör örgütü olarak kabul ettiği PKK ile ilgili bir görüşmedir" dedi.

Türkiye'nin sadece 3-5 bin kişilik terör örgütüyle değil, arkasında önemli desteklerin olduğu bir uluslararası belayla uğraştığını'' ifade eden Çiçek, ''vatandaşımız belki bu olaylar vesilesiyle işin derinliğini görme fırsatını buldu. Biz de buna uygun olarak uyguladığımız politikaları gözden geçirerek alınması gereken tedbirler varsa almaya devam ediyoruz'' diye konuştu.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''Günlerdir konuşulan Habur sınır kapısı kapatılacak mı gibi somut önlemleri vatandaşlar ne zaman görebilirler?'' sorusuna Çiçek, şu karşılığı verdi:

''Tabiatıyla her tedbirin getirebileceğini, götürebileceğini iyi hesap etmek lazım. Çünkü bu işlerde mağduriyetlere sebebiyet verdiğinizde tam da terör örgütün istediği noktaya getirmiş olursunuz. Tedbir alacağız, ama o tedbirlerden ne sınırın öbür tarafındaki insanlar, ne de o sınırın ötesinde ekmek yiyen, geçimini temin eden insanlarımız zarar görmeli. Onun için ayarı iyi yapmak gerekiyor, o hassasiyet içinde sadece Habur'la ilgili söylemiyorum, aldığımız diğer tedbirler ve ekonomik tedbirler dahil, buna azami ölçüde riayet edecek tedbirlerdir.

Tekrar ifade ediyoruz; MGK'nın tavsiye kararında ifade edildiği gibi, geniş kesimleri mağdur edecek tedbirler değil, doğrudan doğruya terör örgütüne, onun kaynaklarını kurutacak ve onunla işbirliği yapan unsurlara yönelik tedbirlerdir. Bu tedbirlerin neler olduğu uygulamalarla zaman içinde ortaya çıkar. Bilenler de bilecektir. Bu tedbirler niçin, kimler için olduğu, nelerden ibaret olduğu uygulamalarla görülebilecektir.''