ABD Genelkurmay 2. Başkanı Cartwright, "Irak Sınırında Güvenliği Sağlamak İçin Birlikte Çalışıyoruz"

ABD Genelkurmay 2. Başkanı Cartwright, "Irak Sınırında Güvenliği Sağlamak İçin Birlikte Çalışıyoruz"

ABD Genelkurmay 2. Başkanı James Cartwright, Türkiye'ye Yaptığı Sürpriz Ziyarette, Genelkurmay 2. Başkanı Org. Ergun Saygun'la Irak Sınırının Güvenliği ve Ortak Stratejik Çalışmalar Konusundaki İlerlemeleri Görüştüğünü Söyledi.

ABD Genelkurmay 2. Başkanı Cartwright,

ABD Genelkurmay 2. Başkanı James Cartwright, Türkiye'ye yaptığı sürpriz ziyarette, Genelkurmay 2. Başkanı Org. Ergun Saygun'la Irak sınırının güvenliği ve ortak stratejik çalışmalar konusundaki ilerlemeleri görüştüğünü söyledi.

James Cartwright, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Resmi Konutu'ndaki 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamalarına katıldı. ABD Büyükelçisi Ross Wilson'un evsahipliği yaptığı gecede Cartwright, Türkiye'yle ilişkiler konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Genelkurmay 2. Başkanı Saygun'la çok verimli bir görüşme yaptığını belirten Cartwright, Türkiye ile ABD'nin ortak yanının bağımsızlık savaşı vermeleri olduğunu söyledi.

Ergun Saygun ile görüşmesinde Türkiye'nin Irak sınırıyla ilgili konuları da ele aldıklarını aktaran Cartwright, "Türkiye-Irak sınırında yapılanları konuştuk. Kaydettiğimiz ilerlemeden çok memnunum. Aynı görüş ve idealleri paylaştığımızdan emin olmak için tüm çalışmalarımızı gözden geçirdik. Sınırın güvenliğini sağlamak için ortaklar olarak birlikte çalışıyoruz." dedi.

Cartwright, ABD'nin İran'daki PJAK'la işbirliği yaptığı yönünde Amerikan basınında yer alan haberlerin hatırlatılması üzerine PJAK'ın PKK'nın İran kolu olduğunu bildiklerini ve herhangi bir ilişkileri olmadığını söyledi.

Kaynak: CHA