ABD, Filistinliler İçin Yardımı Hamas'a Bağladı

ABD, Filistinliler İçin Yardımı Hamas'a Bağladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Filistin İçin Önerilen 86 Milyon Dolarlık Yardım Planının, Hamas'ın Bundan Yararlanmayacağına Dair Verilecek Güvenceye Bağlı Olduğunu Açıkladı.

ABD, Filistinliler İçin Yardımı Hamas'a Bağladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Filistin için önerilen 86 milyon dolarlık yardım planının, Hamas'ın bundan yararlanmayacağına dair verilecek güvenceye bağlı olduğunu açıkladı.

Bakanlık sözcüsü Sean McCormack, niyetlerinin yardım programını uygulamak olduğunu söyledi. Bu yardım programından Hamas'ın yararlanıp yararlanmayacağını kongre kadar yönetimin de merak ettiğini ifade eden sözcü, bu yardımın, sorularına alacakları yanıtlara bağlı olacağını kaydetti.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi üyeleri, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'dan, El Fetih ile Hamas arasında ulusal birlik hükümeti kurulması için yakın zamanda varılan anlaşmanın ışığında yardım planını yeniden gözden geçirmesini istemişti.

McCormack, birinin denetimi Hamas'ın elinde olan 2 Filistin üniversitesine milyonlarca dolar ABD yardımı yapıldığına dair çıkan haberlere karşılık, bu haberde doğruluk payının bulunmadığını söyledi.