ABD Enerji Bakanı Bodman Türkmenistan'da

ABD Enerji Bakanı Bodman Türkmenistan'da

Türkiye-yunanistan Doğalgaz Boru Hattının Açılışına Katılmadan Önce Orta Asya Turuna Çıkan ABD Enerji Bakanı Samuel Bodman, Türkmenistan'da Enerji ve İkili İlişkiler Konusunda Çeşitli Temaslarda Bulundu.

ABD Enerji Bakanı Bodman Türkmenistan'da

Türkiye-Yunanistan doğalgaz boru hattının açılışına katılmadan önce Orta Asya turuna çıkan ABD Enerji Bakanı Samuel Bodman, Türkmenistan'da enerji ve ikili ilişkiler konusunda çeşitli temaslarda bulundu.

Türkmenistan'da üst düzey temaslarda bulunan ABD Enerji Bakanı Bodman, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov tarafından da konuk edildi. Berdimuhammedov ile görüşmesinin ardından, "Türkmenistan'ın Petrolü ve Gazı" konulu fuarın düzenlendiği sergi salonunda bir basın toplantısı düzenleyen Bodman, Berdimuhammedov ile yaptıkları görüşmenin gelecekteki ilişkilerinin temelini oluşturduğunu belirterek, görüşmede özellikle enerji alanında işbirliğini ele aldıklarını ifade etti. Bodman, iki ülkenin de uzun

süreli çıkarlara dayalı işbirliğine istekli olduğunu kaydetti. Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Bodman, İran üzerinden Nabucco Boru Hattı'na gaz aktarılması konusunda ABD'nin tutumunun ne olacağını sorusuna, "İran'ı nükleer zenginleştirme programından vazgeçirmek için ne gerekiyorsa yapacağız. Ancak bu hattın İran üzerinden yapılmaması konusunda hiçbir ülkeye baskı yapmayacağız" cevabını veren Bodman, İran üzerinden geçecek hattın kendilerini üzeceğini de sözlerine ekledi. Trans Hazar Boru Hattı ve

Hazar Denizi'nin statüsünün ne olacağı konusundaki soruya ise, Trans Hazar Hattı'nın Türkmenistan için avantajlı olacağı karşılığını veren bodman, Hazar'ın statüsü konusunda ise iki komşu ülke Azerbaycan ve Türkmenistan'ın, sorunu kendi aralarında çözebileceğini belirtti.

Bodman ayrıca, Avrupa için enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi vaktinin geldiğini de sözlerine ekledi.

(MK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA