ABD'den Skandal YPG Kararıyla İlgili Yeni Açıklama: Türkiye'yi Ciddiye Alıyoruz!

ABD'den Skandal YPG Kararıyla İlgili Yeni Açıklama: Türkiye'yi Ciddiye Alıyoruz!

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ülkesinin YPG'li teröristlerden ordu kurma kararıyla ilgili "Türkiye'nin Suriye'deki endişelerini ciddiye alıyoruz." dedi.

Suriye'deki son durumla ilgili açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Suriye'nin kuzeyindeki ABD askeri varlığı için, "ABD askerlerinin çekilmesi Easd'ın işine yarar. İran için altın fırsat olur." dedi.

"ESAD KENDİ HALKINA GAZ ATTI"

Tillerson sözlerine şöyle devam etti:

ABD kimyasal silah tehditlerini ciddiye alıyor ve hesap verebilirlik ve Esad rejiminin saldırılarının kurbanları için adalet aramaya devam edeceğiz.

Esad kendi halkına gaz attı, tüm köyleri ve şehir mahallelerini bombaladı. Defalarca barışçıl yolların çözümüne zarar verdi.

"ABD'NİN IRAK'TAN ÇEKİLMESİ DEAŞ'I DOĞURDU"

ABD'nin Suriye'deki askeri varlığı DEAŞ'ın dönmesini engelleyemeye dönük olarak sürecek. Suriye'de 2011'de Irak'ta yaptığımız hatayı yapamayız.

2011'de ABD'nin Irak'tan zamansız çekilmesi El Kaide'ye güvenli sığınak sağladı ve doğan boşluk DEAŞ'ın doğmasına neden oldu.

"TÜRKİYE'Yİ CİDDİYE ALIYORUZ"

Tarihin kendisini Suriye'de tekrar etmesine izin veremeyiz. İstikrarlı, birleşik ve bağımsız bir Suriye için Cenevre sürecinde Esad sonrası liderliğin oluşturulması şart. Türkiye gibi müttefiklerimizle birlikte teröre karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.

Sınırda YPG'li teröristlerden ordu kurulması kararıyla ilgili de konuşan Tillerson, "Türkiye'nin Suriye'deki endişesini anlıyoruz. PKK ile ilgili Türkiye'nin kaygılarını anlıyoruz." dedi.