ABD Dışişleri Bakanı Rıce'ın Almanya Temasları

ABD Dışişleri Bakanı Rıce'ın Almanya Temasları

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İran'a Yapılan Ambargonun ve Baskının Devam Etmesi Gerektiğini Söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Rıce'ın Almanya Temasları

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İran'a yapılan ambargonun ve baskının devam etmesi gerektiğini söyledi.

Almanya'nın başkenti Berlin'de Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Rice, daha sonra meslektaşıyla ortak bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında, Seteinmeier ile görüşmelerinin yemekte de devam edeceğini ifade eden Rice, görüşmede 6 Ortadoğu ülkesine yaptığı geziyle ilgili kısa bir görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti. İran'ın sorun olmaya devam ettiğine vurgu yapan Rice, İran'ın uluslararası düzeyde alınan pek çok karara uymadığını kaydetti. Öte yandan Uluslararası Atom Enerji Ajansı'nın (UAEA) İran ile ilgili endişeler taşıdığını aktaran Rice, "UAEA'nın da İran'la ilgili endişelerinde açıkladığı gibi, İran uluslararası ilişkilerde beklenen tavrı sergilemiyor" dedi.

İran'a bu memnuniyetsizliğin hissettirilmesi yolunda görüş belirten Rice, baskıların devam etmesi gerektiğine dikkat çekti. İran'la ABD arasında ikili bir görüşme yapılamadığını da aktaran Rice, bu alanda yapıcı ve arabulucu olmaya çaba sarf eden Rusya, Çin gibi ülkelerin yanı sıra AB'nin İran'la diyalog konusunda verdikleri mücadelenin yanında olduklarını da sözlerine ekledi.

Irak'taki sorunlara da değinen ABD Dışişleri Bakanı Rice, Irak'ta ABD askerlerinin, radikal çevrelerin dıştan destek görmesine göz yummayacaklarını belirtti. Rice, Amerikan askerlerinin yakaladığı İranlı temsilcileri buna örnek gösterdi. Rice'ın Almanya ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier ise Rice'a, Ortadoğu'daki uğraşları için teşekkür etti. Steinmeier, Rice'ın Ortadoğu ziyaretinin, ABD'nin bölgede barışa verdiği önemin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Yarın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya gelecek olan Rice, daha sonra Almanya'dan ayrılacak.

(SE-OYK-OYK-RO-D)