ABD Dışişleri Bakanı Rıce, Almanya Dışişleri Bakanı Steınmeıer ile Buluştu

ABD Dışişleri Bakanı Rıce, Almanya Dışişleri Bakanı Steınmeıer ile Buluştu

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'le Biraraya Geldi. Görüşme Sonrası Düzenlenen Basın Toplantısına Katılan Rice, Daha Sonra Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Görüştü.

ABD Dışişleri Bakanı Rıce, Almanya Dışişleri Bakanı Steınmeıer ile Buluştu

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'le biraraya geldi. Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısına katılan Rice, daha sonra Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Almanya'nın başkenti Berlin'de meslektaşı Steinmeier'le görüşen ABD Dışişleri Bakanı Rice, Steinmeier ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ndeki füze savunma sistemlerine, Rusya'nın gösterdiği tepkiye değinen Rice, "Rusya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde kurulması planlanan füze savunma sistemini tehdit olarak gördü. Bu meseleyi Rusya ile defalarca görüştük. Bu süre oldukça uzun bir süredir. Bu alanda Rusya ile bakanlar düzeyinde en az on defa görüşmüşümdür. Polonya ve Çek Cumhuriyeti, terör konusunda hassas düşünen ülkeler ve bu ülkelerin bağımsız olduğunu da unutmamak gerekir. Bu ülkeler teröre karşı mücadele etmek istiyor. Kaldı ki, sözkonusu füze savunma sistemleri Rusya için bir tehdit unsuru değildir" açıklamasında bulundu. İran'ın nükleer programı üzerine de konuşan Rice, şimdiye dek tüm olumlu çabalara rağmen, devletler topluluğunun isteklerinin İran tarafından yanıtsız bırakıldığını savundu. Bu durumun böyle devam etmeyeceğini ifade eden Rice, "Zira bu konuda söz konusu devletlerle yeniden biraraya gelip, neler yapılması ve ne tür önlemler alınması hususunu müzakere edeceğiz. Daha sonra da karar alacağız. Bizim beklentilerimiz bellidir, bu konuda daha önce söylediklerimizle aynı çizgideyiz. İran uranyum zenginleştirme çalışmasını durdurmalıdır. Bundan sonra da biz, İran'la aynı masaya elbette oturacağız. Bu konudaki görüşümü İran Dışişleri Bakanı'na da ilettim ve onunla bu durumda doğrudan görüşeceğimi ifade ettim. Biz bu konuda iyi niyet taşıyoruz ve benim bu yaklaşımım da bunu açıkça ortaya koymaktadır" dedi. Ortadoğu Dörtlüsü ile de görüştüğünü ifade eden Rice, "Ortadoğu Dörtlüsü'nün görüşmelerinin canlanması beni çok mutlu etti" şeklinde konuştu.

Almanya Dışişleri Başkanı Steinmeier ise, Ortadoğu Dörtlüsü'nün yeniden canlandırılmasından Almanya olarak memnuniyet duyduklarını kaydetti. Steinmeier, "Rice ile İran krizini, Dağlık Karabağ sorununu ve bu sorunlara ne tür çözüm yolları aranacağını konuştuk. Ayrıca Ortadoğu devletler topluluğu da gündeme geldi. Ortadoğu sorununa gösterdiği hassasiyetten ve barış çabasından dolayı Rice'a teşekkürlerimi sunarım. Bu akşam dışişlerinde yapılacak Ortadoğu zirvesinde bu konuyu ayrıntılı bir biçimde ele alacağız" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Rice, basın toplantısının ardından kısa bir süreliğine Almanya Başbakanı Angela Merkel ile de biraraya geldi. Görüşme öncesi basına poz verilirken, herhangi bir açıklama yapılmadı.

(SE-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA