ABD Dışişleri Bakanı Rıce, Almanya'da Yaşayan Türkler'le Biraraya Geldi

ABD Dışişleri Bakanı Rıce, Almanya'da Yaşayan Türkler'le Biraraya Geldi

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Almanya'da Yaşayan Türkler'le Biraraya Geldi. Rice, Konuşmasında Türkiye'nin AB Üyeliğinden Yana Olduğunu Vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Rıce, Almanya'da Yaşayan Türkler'le Biraraya Geldi

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Almanya'da yaşayan Türkler'le biraraya geldi. Rice, konuşmasında Türkiye'nin AB üyeliğinden yana olduğunu vurguladı.

Almanya'nın başkenti Berlin'deki gurbetçi vatandaşlarımızla buluşan Rice, burada yaptığı konuşmada, Müslümanlar'ın tamamına terör zanlısı olarak bakılamayacağını ifade etti. Rice, "Türkiye'nin AB üyeliğinden yanayım. Bunun için gece yarısı AB Komisyon Başkanı'nı ve bakanları arayıp konuşuyorum. Ayrıca Müslümanlar'la diyaloğa da önem veriyorum" dedi. Rice'ın davetine katılan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Sekreteri Mehmet Yıldırım ise, buluşmanın çok faydalı olduğunu söyledi. Tüm Müslümanlar'a terör yanlısı gibi davranılmasını yanlış bulduğunu aktaran Yıldırım, "Terör konusunda bir genelleme yapılmaması gerektiğini Rice'a aktardım. Kendisi bu düşünceyi onayladığını ifade etti" dedi. Ortadoğu'daki Irak'ta ve İsrail ile Filistin arasında yaşananların Müslümanlar tarafından yakından takip edildiğini dile getiren Yıldırım, "İnsanlığın sevgi ve barış içinde olması gerekiyor. Kur'an'ın insan sevgisine ve eşitliğe yaklaşımını ABD Dışişleri Bakanına aktardık. Irak'ın bütünlüğünün önemi üzerinde durduk. Türkiye'nin barış içinde olduğunu ve bu özelliğinin öne çıkarılması gerektiğini vurguladık" diye konuştu.

Almanya Türk Toplumu (ATT) Genel Başkanı Kenan Kolat ise, Rice ile ABD Kongresi'nde gündeme gelen sözde Ermeni soykırımı kararı ile ilgili konuştuklarını ifade etti. Kolat, "11 Eylül 2001 saldırısından sonra, Amerikan kamuoyunda İslam'a karşı bir önlem alma gereği duyuldu. Bu düşüncenin Müslümanlar'ı topyekün hedef aldığını ve bundan duyulan üzüntüyü dile getirdik. Ayrıca, ABD Kongresi'nden çıkacak bir soykırım kararının da yanlış olduğunu vurguladık. ABD'nin Irak Savaşı ile ilgili siyasetinin yanlış olduğu da toplantıda ifade edildi. ABD, Müslüman topluluklarla yakınlaşmak istiyor. Türkiye'nin AB üyeliğine de büyük önem veriyor" şeklinde konuştu.

Görüşmede Federal Meclis Milletvekilleri Hakkı Keskin (Sol Parti/PDS), Ekin Deliğöz (Birlik 90/Yeşiller), AB Parlamento Milletvekili Cem Özdemir de (Birlik 90/Yeşiller) yer aldı.

(SE-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA