ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Afganistan'da

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Afganistan'da

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Afganistan'da
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Kerry, Afganistan Devlet Başkanlığı seçimi adayları Eşref Gani ve Abdullah Abdullah ile ayrı ayrı görüştü John Kerry: "Açıklanan ilk sonuçlar kesin değil. Şu anda hiç kimse seçimi kazandığını belirtmemeli. Gelecek saatlerde Afganistan’daki seçim sorununa bir çözüm bulabileceğimizi umut ediyorum”

ABD Dışişleri Bakanı John kerry, Afganistan Devlet Başkanlığı seçimlerinde yarışan iki aday Eşref Gani Ahmadzey ve Abdullah Abdullah ile biraraya geldi.

Başkent Kabil'de her iki adayla da ayrı ayrı görüşen Kerry, Eşref Gani ile görüşmesi öncesinde basına açıklama yaptı.

Seçimle ilgili sorunların hızlı çözümü konusunda umutlu olduğu ifade eden Kerry, "sorunun çözümünün Afgan halkını birleştirilebilecek ve geleceğe yönelik düzgün bir yol açabilecek bir hükümette olduğunu" söyledi.

Adaylardan Eşref Gani Ahmadzey ile yıllarca birlikte çalıştıklarını, birbirlerini iyi tanıdıklarını ifade eden Kerry, "Başkan  Barack Obama ve ABD, birleşik, demokratik ve istikrara büyük önem verdikleri için buradayım" dedi.

Eşref Gani Ahmadzey ise Afgan halkının ve dünyanın inanabileceği, meşruiyete sahip bir seçim sürecine inandığını belirtti, seçim sürecine halkın güvenmesi için oyların geniş çaplı ve yoğun teftişine vurgu yaptı.

John Kerry, adaylardan Abdullah Abdullah ile görüşmesinden önce yaptığı ortak açıklamada da pazartesi günü açıklanan ilk sonuçların, kesin olmadığına işaret ederek, "Şu anda hiç kimse seçimi kazandığını belirtmemeli, gelecek saatlerde Afganistan'daki seçim sorununa bir çözüm bulabileceğimizi umut ediyorum" dedi.

Eşref Gani'nin önde olduğunu kabul etmeyen ve seçimi kendisinin kazandığını iddia eden Abdullah Abdullah da geçen 13 yılda Afganistan'ın çok değiştiğini, demokrasi sürecinden dolayı artık yönetimin huzurlu bir şekilde yeni devlet başkanına devredildiğini söyledi.

Afganistan'ın kritik bir süreçten geçtiğini ifade eden Abdullah, ABD'nin Afganistan'daki demokratik sürece ve halka destek verdiğini bir kez daha ispat ettiğini dile getirdi.

Devlet başkanlığı seçiminin sonuçlarına ilişkin anlaşmazlığın giderilmesine yardımcı olmak için Afganistan'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Devlet Başkanı Hamid Karzai tarafından kabul edilmişti.

Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu tarafından açıklanan ikinci tur sonuçlarına göre, eski Maliye Bakanı Gani oyların yüzde 56,44'ünü, Abdullah Abdullah ise oyların yüzde 43,56'sını almıştı. Ancak Abdullah, seçimin kesin galibinin kendisi olduğunu iddia etmiş, Gani'nin yönetimini kabul etmeyeceğini açıklamıştı. - Kabil

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title