ABD Dışişleri Bakanı Kerry Afganistan'da

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Afganistan'da

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Afganistan'da
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Afganistan Devlet Başkanı Karzai, ABD Dışişleri Bakanı Kerry’yi kabul etti.

Devlet başkanlığı seçiminin sonuçlarına ilişkin anlaşmazlığın giderilmesine yardımcı olmak için Afganistan'a gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Devlet Başkanı Hamid Karzai tarafından kabul edildi.

Devlet Başkanlığı Sarayı'nda yapılan görüşmede, Karzai ve Kerry, seçim sonuçlarıyla ilgili anlaşmazlığın giderilmesi için Birleşmiş Milletler'in teklifini ve iki adayın savunduğu görüşleri ele aldı.

Afganistan'daki BM Yardım Misyonu (UNAMA), adaylar arasındaki anlaşmazlığın giderilmesi için 8 bin oy sandığının teftiş edilmesini önermişti.

Afganistan Devlet Başkanı Karzai, Kerry ile görüşmesinde, iki adayın kabul edeceği her türlü yasal çözümü kendisinin de kabul edeceğini belirtti.

Karzai, görevini 2 Ağustos'ta yeni devlet başkanına devredeceğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin, sorunun çözülmesine yardımcı olmak için devlet başkanı adayları Eşref Gani Ahmedzai ve Abdullah Abdullah ile görüşmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Barack Obama da önceki gün Ahmedzai ve Abdullah ile telefonda görüşmüştü. Obama, Abdullah ve Gani'ye, ülkenin ulusal birliğini baltalayacak adımlardan kaçınmaları, Afgan halkının taleplerini yansıtan ve ülkeyi bir araya getirebilecek hükümeti ortaya çıkaracak çözüm için birlikte çalışmaları çağrısında bulunmuştu. 

Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu tarafından açıklanan ikinci tur sonuçlarına göre, eski Maliye Bakanı Gani oyların yüzde 56,44'ünü, Abdullah Abdullah ise oyların yüzde 43,56'sını almıştı. Ancak Abdullah, seçimin kesin galibinin kendisi olduğunu iddia etmiş, Gani'nin yönetimini kabul etmeyeceğini açıklamıştı.

BM Genel Sekreterinin Afganistan Özel Temsilcisi Jan Kubis, dün yaptığı açıklamada, oyların yüzde 43'ünü içeren 8 bin oy sandığının teftiş edilmesi gerektiğini söylemişti.

Devlet başkanı adayı Abdullah Abdullah ise tüm oyların teftiş edilmesini ve Eşref Gani Ahmadzai'nin kazandığı bir milyon oyun iptal edilmesini istemişti. - Kabil

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title