ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Welch Beyrut'ta

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Welch Beyrut'ta

Ortadoğu'dan Sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Welch, Lübnan'da Cumhurbaşkanlığı Seçiminin Vakit Kaybetmeden Yapılması Gerektiğini İfade Ederek, Gerekli Yasal Değişikliklerin Yapılabilmesi İçin Parlamentonun Açılması Gerektiğini Söyledi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Welch Beyrut'ta

Ortadoğu'dan Sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Welch, Lübnan'da cumhurbaşkanlığı seçiminin vakit kaybetmeden yapılması gerektiğini ifade ederek, gerekli yasal değişikliklerin yapılabilmesi için parlamentonun açılması gerektiğini söyledi.

Sürpriz bir ziyaretle bugün öğleden sonra Beyrut'a gelen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Welch, ilk olarak iktidardaki 14 Mart Cephesi'nin kurmayları ile bir görüşme yaptı. Daha sonra başbakanlık binasına geçerek Fuat Sinyora ile bir araya gelen Welch, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Daha fazla gecikme olmaksızın cumhurbaşkanı seçimlerinin yapılması gerekir" dedi. Lübnan'daki siyasi sorunların Lübnanlıların kendi verecekleri kararlar doğrultusunda çözülebileceğini söyleyen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, Lübnanlıların desteğini alan adayın ABD tarafından da desteklediğini kaydetti. Welch, Lübnan'da Hıristiyanların sahip olduğu en önemli makam olan cumhurbaşkanlığının bu kadar uzun süre boş bırakılmasının doğru olmadığını da savunarak, bu amaçla parlamentonun acilen açılması gerektiğini söyledi.

Ülkesinin, Lübnanlı seçmenlerden en fazla oyu alarak anayasaya uygun olarak seçilen 14 Mart çoğunluk grubunun bağımsız, egemen, istikrarlı, güvenli ve ileriye bakan bir Lübnan arzusunu desteklediğini belirten Welch, bazı dış etkilerle Lübnan'ın bu yolda yavaşlatılmaya çalışılmasından duyduğu endişeyi dile getirdi.

(SA-OYK-OYK-OK-D)