Abd Dışişleri Bakan Yardımcısı Joseph:'iran'a Bmgk'den Yaptırım Çıkacak'

Abd Dışişleri Bakan Yardımcısı Joseph:'iran'a Bmgk'den Yaptırım Çıkacak'

Washıngton – (dha) Abd'nin Silah Kontrol Ve Uluslararası Güvenlikten Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Joseph, Nükleer Programında Israr Eden İran'a Bundan Sonra Bm Güvenlik Konseyi'nden Yaptırımların Çıkarılacağını Belirtti. Joseph, Bu Konuda Türkiye Ve Bütün Sorumlu Ülkelerin Yapt...

Abd Dışişleri Bakan Yardımcısı Joseph:'iran'a Bmgk'den Yaptırım Çıkacak'

WASHINGTON – (DHA) ABD`nin silah kontrol ve uluslararası güvenlikten sorumlu Dışişleri Bakan yardımcısı Robert Joseph, nükleer programında ısrar eden İran`a bundan sonra BM Güvenlik Konseyi`nden yaptırımların çıkarılacağını belirtti. Joseph, bu konuda Türkiye ve bütün sorumlu ülkelerin yaptırımlara uymasını beklediklerini söyledi.

ABD’nin başkenti Washington`daki yabancı basın merkezinde, İran`ın nükleer programına yönelik açıklamada bulunan Joseph, ¨Bugün İran`ın, tutumunu değiştirdiğine ilişkin hiçbir işaret yok. Bu yüzden bir sonraki adım, İran`a karşı yaptırımlara ilişkin BM Güvenlik Konseyi`nden bir karar çıkarılmasıdır¨ dedi. Joseph, İran`ın nükleer programının ‘hoşgörülemez’ olduğunu ve bu ülkenin 18 yıldır bütün dünyaya karşı yanıltıcı davranarak programı üzerinde Çalıştığını belirterek, son çabalara yanıt vermekte başarısız olan İran`ın yanlış karar verdiğini kaydetti.

Robert Joseph, yaptırımların, diplomasiden vazgeçildiği anlamına gelmediğini belirterek, ¨Yaptırımlar, diplomaside bir sonraki adım olarak görülmeli. İran, davranışlarının bir sonucu olacağını anlamalı. Yaptırımların niteliği konusunda diğer ülkelerle yakın danışmada bulunuyoruz. İlk etapta kitle imha silahları programlarına yönelik bir yaptırım programı uygulanabilir¨ dedi.

İran ile yakın ticari ve ekonomik ilişkileri olan Türkiye gibi ülkelerin, yaptırımlar konusundaki tavrının ise, ¨Türkiye ABD`nin dostu ve müttefiki. Bölgede çok önemli bir ülke. Bundan sonraki adım, BM Güvenlik Konseyi`nde yaptırımlara ilişkin bir karar çıkarılmasıdır. Bütün sorumlu ülkelerin yaptırımlara uyacağına güveniyoruz. Türkiye de bu sorumlu ülkelerden bir tanesi. Bütün ülkelerin BM Güvenlik Konseyi kararlarına uymasını bekleriz¨ dedi.

Joseph, BM Güvenlik Konseyi`nde İran`a karşı yaptırım çıkartılmasında Rusya ve Çin`in farklı tutum takınabileceği yönündeki sorulara karşılık, Rusya`nın daha önce, BM Güvenlik Konseyi kararının lehine oy kullanmış olduğunu belirterek, ¨Rusya ve diğer ülkelerle yakın danışma içindeyiz¨dedi. Joseph, Çin`in de Rusya ve diğer ülkelerle birlikte, yaptırım kararını destekleyeceğini kaydetti.

Joseph, İran`ın nükleer program için son 3 yıldır zaman kazanmaya çalıştığını belirterek, ¨İran`ın, nükleer programı için daha fazla zaman kazanmaya çalışmasına izin veremeyiz. İran`ın kısa dönemli zaman kazanma çabaları tuzağına düşmeyeceğiz. İran`ın, uranyum zenginleştirme programını durdurması gerek¨ dedi.