ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Frıed'ın Kosova Temasları

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Frıed'ın Kosova Temasları

ABD Dışişleri Bakanı'nın Avrupa'dan Sorumlu Yardımcısı Daniel Fried, Kosova'nın Nihasi Statüsünün Belirlenmesine Yönelik Müzakerelerde, Hiçbir Tarafın Tüm İstediklerini Kazanmayacağını, Ancak Bütün Arzuladıklarını da Kaybetmeyeceğini Söyledi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Frıed'ın Kosova Temasları

ABD Dışişleri Bakanı'nın Avrupa'dan Sorumlu Yardımcısı Daniel Fried, Kosova'nın nihasi statüsünün belirlenmesine yönelik müzakerelerde, hiçbir tarafın tüm istediklerini kazanmayacağını, ancak bütün arzuladıklarını da kaybetmeyeceğini söyledi.

Temaslarda bulunmak için bu akşam Kosova'ya gelen ABD Dışişleri Bakanı'nın Avrupa'dan Sorumlu Yardımcısı Fried, Kosova'nın kuzeyindeki üç belediyenin Sırp başkanları ile görüşmelerde bulundu. Fried, Kosova'nın kuzeyinde Sırplar'ın çoğunlukta olduğu Zveçan Kasabası'nda yaptığı açıklamada, "Kosova statü müzakerelerinde ilgili, taraflar ne kazanacak ne de kaybedecektir" dedi. Fried, Kosova'da Sırp topluluğunun mevcudiyetinin mutlaka sağlanması gerektiği yönünde ABD Hükümeti'nin görüşünü bildirdi.

Amerikalı diplomat Fried, yarın Priştine'de Kosova Başkanı Fatmir Sejdiu, Başbakan Agim Çeku ve Kosova Müzakere heyeti ile temaslarda bulunacak. Görüşmelerin odağında, Kosova'nın statüsüyle ilgili son gelişmeler olacak.

(EK-OYK-OYK-OK-D)