ABD'den Türkiye'ye AB Desteği

ABD'den Türkiye'ye AB Desteği

ABD, Avrupa Birliği'nin (AB) Bulgaristan ve Romanya'yı Üyeliğe Kabul Etme Kararını Memnuniyetle Karşılarken, AB'nin Kapılarını Balkanların Diğer Ülkeleri ve Türkiye'ye de Açık Tutması Gerektiğini Bildirdi.

ABD'den Türkiye'ye AB Desteği

ABD, Avrupa Birliği'nin (AB) Bulgaristan ve Romanya'yı üyeliğe kabul etme kararını memnuniyetle karşılarken, AB'nin kapılarını Balkanların diğer ülkeleri ve Türkiye'ye de açık tutması gerektiğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, Avrupa Komisyonunun, Bulgaristan ve Romanya'yı üyeliğe kabul etme kararıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken, ''Bu haberler her iki ülke için de memnuniyet verici. AB'nin genişleme ve diğer ülkelerle devam eden müzakereleri hangi hızda ilerletme konularında tartıştığını biliyorum'' dedi.

McCormack, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu kararlar, AB'nin kendi vereceği kararlardır. Biz elbette AB'nin, Balkanlar ve Türkiye'yi de kapsayacak bir dizi ülkeye içerecek şekilde bir Avrupa ufkunu açık tutmayı sürdürmesini cesaretlendireceğiz. Bugünün haberleri, sözkonusu iki ülke ve AB için memnuniyet verici.''

Kaynak: AA