ABD'den Tehlikeli Adım! Bombardıman Uçakları Kore Üstünde Uçtu

ABD'den Tehlikeli Adım! Bombardıman Uçakları Kore Üstünde Uçtu

ABD'den Tehlikeli Adım! Bombardıman Uçakları Kore Üstünde Uçtu
Haberler.com - Haberler | Dünya

Güney Kore ve Japonya ile birlikte tatbikat yapan ünlü B-1B jetleri, Kore Yarımadası üzerinde 10 saat uçtu. Kuzey Kore lideri Kim'in bu hamleye nasıl yanıt vereceği merak ediliyor.

ABD Hava Kuvvetlerine ait iki süpersonik bombardıman uçağının Kore Yarımadası üzerinde uçtuğu bildirildi.

ABD B1B LANCER BOMBARDIMAN UÇAĞI TATBİKATA KATILDI

Pasifik Okyanusu üstündeki Guam Adası'ndan havalanıp Güney Çin Denizi'nden geçerek Kore Yarımadası üstüne ulaşan iki ABD B-1B Lancer bombardıman uçağı, tatbikata katıldı. Güney Çin Denizi üstünden geçmesi nedeniyle tepki alan ABD, daha büyük bir tepkiyi bu kez Kuzey Kore'den alabilir. Zira, son olarak ilk kıtalararası balistik füzesi Hwasong-14'ü başarıyla test eden Kim Jong-un, yeni bir denemeye kalkışabilir.

TATBİKATTA ABD'NİN F-16 UÇAKLARI DA YER ALDI

Güney Kore ve Japonya'nın ortak tatbikatında yer alan ses hızını aşabilen B-1B Lancer'ların, 10 saatlik bir uçuş yaptığı bildirildi. Tatbikatta ABD'nin F-16 savaş uçakları da yer aldı.

"GÖREVE ÇAĞIRILIRSAK HAVA KUVVETLERİMİZİN ÖLÜMCÜL KAPASİTESİNİ ORTAYA KOYMAK İÇİN HAZIRIZ"

ABD Pasifik Hava Kuvvetleri Komutanı Terrence O' Shaughnessy, "Kuzey Kore'nin eylemleri, müttefiklerimiz, ortaklarımız ve vatanımız için bir tehdittir. Açık konuşayım, göreve çağrılırsak, müttefik hava kuvvetlerimizin tam ölümcül kapasitesini ortaya koymak için eğitimli, teçhizatlı ve hazırız" dedi.

ABD JETLERİNE, JAPONYA'YA AİT F-2 SAVAŞ UÇAKLARI EŞLİK ETTİ

ABD Kore Kuvvetleri (USFK) Komutan Yardımcısı Korgeneral Thomas Bergeson ise, "ABD bombardıman uçakları ve Kore Cumhuriyeti savaşçıları, elimizde bulunan birçok ölümcül askeri seçenekten sadece ikisidir" ifadesini kullandı. Tatbikatın ardından Guam'a dönen B-1B'ler, Doğu Çin Denizi üzerinden geçti. ABD jetlerine, Japonya'ya ait F-2 savaş uçakları da eşlik etti.

ABD'NİN KORE AÇIKLARINA UÇAK GEMİSİ GÖNDERMESİYLE KUZEY KORE VE ABD NÜKLEER SAVAŞIN EŞİĞİNE GELMİŞTİ

Pentagon'un ilkbaharda Kore açıklarına uçak gemisi göndermesiyle zirve yapan gerilimde, Kuzey Kore ve ABD nükleer savaşın eşiğine gelmişti. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, USS Carl Vinson uçak gemisini tek bir füzeyle batırabileceğini ilan etmiş ve nükleer silah kullanmaktan çekinmeyeceğini duyurmuştu.

ABD'NİN ALASKA KIYILARINI VURABİLECEĞİ TAHMİN EDİLİYOR

Kim, bu yıl içinde 10'dan fazla füze testi gerçekleştirdi. Son fırlatılan Hwasong-14, Pyongyang'ın ilk kıtalararası balistik füzesi olarak kayıtlara geçti. 2 bin 802 kilometre irtifaya ulaşan füzenin, ABD'nin Alaska kıyılarını vurabileceği tahmin ediliyor. ABD lideri Donald Trump, utanç verici olarak tanımladığı son füze denemesinin sonuçları olacağını söyledi.

ABD'den Tehlikeli Adım! Bombardıman Uçakları Kore Üstünde Uçtu
Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title