ABD'den Kuzey Irak Operasyonu Yorumu

ABD'den Kuzey Irak Operasyonu Yorumu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean Mccormack, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Kuzey Irak'a Operasyon Düzenlenmesi Hakkındaki Sözlerini Değerlendirdi. Mccormack, "Irak ve Türk Hükümetleri, Bu Tehdidi Yok Etmek İçin Beraber Çalışmalıdır. Tek Taraflı Eylemlere Başvurmak Yerine İşbirliği İçinde Hareket Edilmesine Odaklanılmalı" Dedi.

ABD'den Kuzey Irak Operasyonu Yorumu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Kuzey Irak'a operasyon düzenlenmesi hakkındaki sözlerini değerlendirdi. McCormack, "Irak ve Türk hükümetleri, bu tehdidi yok etmek için beraber çalışmalıdır. Tek taraflı eylemlere başvurmak yerine işbirliği içinde hareket edilmesine odaklanılmalı" diyerek, sınır ötesi operasyona karşı oldukları mesajını verdi.

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın Kuzey Irak'la ilgili açıklamaları, ABD'de dikkatle izlendi. Açıklamanın hemen ardından ABD'nin Avrupa ve Avrasya'dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, Türk yetkililerini ararken, Bakanlık Sözcüsü McCormack ise, operasyona karşı oldukları mesajını verdi. McCormack, günlük basını bilgilendirme toplantısında konu ile ilgili soru üzerine, "Türkiye ve Irak iki komşu ülke. Bu durum devam edecek. Bu yüzden kalıcı çözümler bulmaya ve farklılıkları aşmaya çalışılmalı. PKK terörist bir örgüttür ve bu örgüt masum sivilleri ve askerleri öldürmekte. Bu çözülmesi gereken bir sorun. Biz, Irak ve Türk hükümetlerine, bu tehdidi yok etmek için beraber çalışmalarını öneriyoruz. İki taraf açısından da duygusal olan bu konuda, tek taraflı eylemlere başvurmak yerine işbirliği içinde hareket edilmesine odaklanılmalı" dedi. (ANKA)

Kaynak: ANKA