ABD'den İran'a Yaptırımları Artıran Yasa Tasarısı

ABD'den İran'a Yaptırımları Artıran Yasa Tasarısı

ABD Kongresi'nin Üst Kanadı Senato'nun Bankacılık Komitesi, İran'a Ticari ve Ekonomik Yaptırımların Genişletilmesini Öngören Bir Yasa Tasarısını Onayladı.

ABD'den İran'a Yaptırımları Artıran Yasa Tasarısı

ABD Kongresi'nin üst kanadı Senato'nun Bankacılık Komitesi, İran'a ticari ve ekonomik yaptırımların genişletilmesini öngören bir yasa tasarısını onayladı.

Senato Bankacılık Komitesi'nin bu kararı, nükleer silah elde etme amacını taşıdığından şüphelenilen İran'ı caydırıcı önlemler çerçevesinde alınmış oldu. Komite'de 2'ye karşı 19 oyla kabul edilen yasa tasarısının bundan sonraki aşamada, 100 sandalyeli Senato'dan da geçmesi gerekiyor.

Tasarı, belli hassas teknoloji ve malların İran'a transferine yardımcı olduğundan şüphelenilen ülkelere baskı uygulanmasını içeriyor. Bu tasarıyla, İran'ın enerji sektörüne doğrudan veya dolaylı olarak 20 milyon dolar veya üzerinde yatırım ya da kredi sağlayan şirketlerle, Amerikan fon yöneticileri, federal hükümet ve eyaletlerin iş yapmaması tavsiye ediliyor.

İran'a daha fazla yaptırım getirilmesini tetikleyeceği için tasarıda, ABD Başkanı George W. Bush yönetimine, İran Merkez Bankası'nı, ''terörizm destekçisi'' olarak etiketlemesi yönünde de çağrıda bulunuluyor.

Washington yönetimi, Tahran'ı nükleer silah elde etme amacının yanı sıra, Irak'ta Amerikan güçlerine karşı savaşan Şiilere yaptığı yardım başta olmak üzere terörizme destek vermekle de suçluyor.

Connecticut Demokrat Parti Senatörü ve Senato Bankacılık Komitesi Başkanı Christopher Dodd, Senato'ya gönderilen tasarıya İran'a yönelik başka yaptırımların da eklenebileceğini kaydetti. Dodd, Senatörlerin büyük çoğunluğunun, İran'a kapsamlı yaptırımların mümkün olduğu kadar çabuk getirilmesinden yana olduğunu söyledi. İran'a yaptırımlara yönelik benzer tasarılar, ABD kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde bulunuyor.

Nebraska Cumhuriyetçi Parti Senatörü Chuck Hagel, ''bu tasarı doğrudan, (ABD'nin) müttefikleri, dostları ve diğerlerine yaptırım getiriyor'' dedi.

Hagel buna karşın, İran'da bazı ilerlemeler bulunduğunu da not etti ve bu hafta sonunda Cenevre'de, İran, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve Çin'in, İran'ın nükleer silah meselesine ilişkin bir araya geleceğini hatırlattı.

Amerikan yönetiminin politikalarında ''büyük bir dönüş'' olarak nitelenecek şekilde ABD ilk kez böyle bir toplantıya üst düzey bir diplomatını gönderiyor.

Öte yandan ABD'nin, 1979 yılından bu yana diplomatik ilişkilerini kestiği Tahran'da bir diplomatik misyon açma hazırlığına ilişkin haberler bulunuyor.