ABD, Esad Rejimiyle İlişkisi Olanlar İçin Yeni Yaptırım Kararları Aldı

ABD, Esad Rejimiyle İlişkisi Olanlar İçin Yeni Yaptırım Kararları Aldı

Esad rejimiyle ticaret yapan birey ve şirketlere yönelik yaptırım uygulanmasını ön gören yasa tasarısı ABD Meclisi'nden geçti. Tasarı, Esad'ın ekonomik olarak köşeye sıkıştırılmasını amaçlıyor.

ABD, Esad Rejimiyle İlişkisi Olanlar İçin Yeni Yaptırım Kararları Aldı

Suriye rejimiyle ilişkisi olan birey ve şirketlere yönelik yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısı ABD Meclisi'nden geçti.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinden Demokrat Partili New York Temsilcisi Eliot Engel tarafından sunulan öneri, Meclis üyeleri tarafından kabul edildi.

"EĞER ESAD'LA TİCARET YAPARSANIZ YAPTIRIMLAR UYGULANIR"

Eliot, Beşşar Esad rejimini hedef alan yasa tasarısına ilişkin yaptığı açıklamada, "Eğer Suriye halkının kanının eline bulaştığı Esad'la ticaret yaparsanız bu yasanın ön gördüğü yaptırımlar size uygulanır." ifadesini kullandı.

AMAÇ ESAD'A EKONOMİK BASKI

Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ed Royce ise yasanın Esad rejimine yönelik ekonomik bir baskı uygulamayı hedeflediğini söyledi.

Royce, "Bu yasa ekonomik bir baskı sağlayarak tarafları pazarlık yapmaya teşvik ediyor. Suriye halkının kendi geleceğini belirleyebilecekleri bir yol bulmayı amaçlıyor." dedi.

TRUMP'IN ONAYLAMASI BEKLENİYOR

Yasa tasarısının Başkan Donald Trump tarafından da onaylanması durumunda 2021 yılına kadar Esad rejimiyle ticaret yapan birey ve şirketlere yaptırım uygulanacak.

Esad rejimine ekonomik darbe vuran ABD, bugün Suriye'nin güneyinde rejim güçlerine hava harekatı düzenlendiğini açıkladı.