ABD'den Barzani'ye Tepki

ABD'den Barzani'ye Tepki

ABD Dışişleri Bakanlığı,ıraklı Kürt Lider Mesud Barzani'nin Açıklamasına Tepki Göstererek, Bu Tür Sözlerin, Türkiye-ırak İşbirliğinin Gelişmesi ve Terör Örgütü PKK'ya Karşı Mücadele Konularında 'Yardımcı Olmadığını' Bildirdi.

ABD'den Barzani'ye Tepki

ABD Dışişleri Bakanlığı,Iraklı Kürt lider Mesud Barzani'nin açıklamasına tepki göstererek, bu tür sözlerin, Türkiye-Irak işbirliğinin gelişmesi ve terör örgütü PKK'ya karşı mücadele konularında ''yardımcı olmadığını'' bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, günlük brifinginde, Barzani'nin sözlerinin hatırlatılması ve ABD'nin görüşünün sorulması üzerine, "Iraklı liderlerin, bütün Iraklıların ülkesi olan istikrarlı, güvenli ve toprak bütünlüğü korunan bir Irak'a ilişkin ortak çıkarları ileriye götürme yönünde, Türk hükümetiyle birlikte nasıl yakın çalışabilecekleri konusunda yoğunlaşmaları gerektiğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Sözcü McCormack'in, açıklamasında, taşıdığı ''Kürt bölgesel hükümeti başkanı'' sıfatından dolayı Amerikalı yetkililerin genellikle ''başkan (president)'' diye bahsettiği Barzani'den bu defa ''bay (mister) Barzani'' diye söz etmesi, ''Kürt'' kelimesini kullanmaması ve Irak'ın toprak bütünlüğüne vurguda bulunması dikkati çekti.

McCormack, ABD'nin terörle mücadele özel temsilcisi Joseph Ralston'un, Türk ve Irak tarafları arasında, terör örgütü PKK konusunda güvenin artırılması ve PKK'nın sınır ötesi saldırılarının önüne geçilmesi yönünde pratik önlemler bulunması konularında hem Türkiye, hem de Iraklılarla çalıştığını söyledi.