Abd'De Yılın İlk Türk Günü Yürüyüşü

Abd'De Yılın İlk Türk Günü Yürüyüşü

ABD'de Yılın İlk Türk Günü Yürüyüşü, 1 Mayıs Cumartesi Günü Philadelphia Kentinde Gerçekleştirildi. Bu Yıl Üçüncüsü Düzenlenen Philadelphia Türk Günü Yürüyüşü'ne Philadelphia ve Çevresindeki New Jersey, New York Gibi Eyaletlerden Yaklaşık 3 Bin Türk Katıldı.

02.05.2010 18:08 | Son Güncelleme: 02.05.2010 18:08
Abd'De Yılın İlk Türk Günü Yürüyüşü

ABD'de yılın ilk Türk Günü Yürüyüşü, 1 Mayıs Cumartesi günü Philadelphia kentinde gerçekleştirildi. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Philadelphia Türk Günü Yürüyüşü'ne Philadelphia ve çevresindeki New Jersey, New York gibi eyaletlerden yaklaşık 3 bin Türk katıldı.

Amerika Giresunlular Derneği öncülüğünde yapılan yürüyüş, kent merkezindeki Benjamin Franklin Caddesi'nden başlayıp Eakins Park'ında sona erdi

Amerika Giresunlular Derneği İkinci Başkanı Mehmet Durmuş, Türkiye'den çok destek alamadıklarını,, ancak ABD'de yaşayan Türker?in yardımları sayesinde yılın ilk Türk Günü Yürüyüşü'nü gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yürüyüşün ardından programın açılış konuşmasını Türkiye'nin New York Başkonsolosu Mehmet Samsar yaptı. Samsar, ABD'de Türk tarihinin bazı sayfalarını karalamak isteyen insanlar bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

'Biz Türkler tarihimizin her sayfasıyla gurur duyarız, tarihimizin her sayfasıyla barışığız. Diasporaları güçlü olan devletler uluslararası politikada her zaman büyük güce sahiptir. Sizler ABD'de eğitim alanında, ekonomik alanda, siyaset alanında güçlü olacaksınız, sizler birlik ve beraberlik içinde olacaksınız ki Türkiye, ABD'de güçlü olacak".

Konuşmaların ardından geçen haftalarda Türkiye'yi ziyaret eden Redhawk Native American Arts Council grubundan Kızılderililer bir dans gösterisi yaptı. Programda Kardelen isimli bir Türk folklor grubu ve türkücü Zeynep Başkan da performans sergiledi.

Kaynak: DHA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
title