ABD'de Yeni Kongre Göreve Başladı

ABD'de Yeni Kongre Göreve Başladı

ABD'de, Muhalefetteki Demokrat Parti'nin Zafer Kazandığı 7 Kasım 2006 Seçimleriyle Oluşan Yeni Kongre Resmen Açılırken, Kongre Üyeliğine Seçilen İlk Müslüman Milletvekili Keith Ellison, Kuran-ı Kerim Üzerine Yemin Ederek Görevine Başladı.

ABD'de Yeni Kongre Göreve Başladı

ABD'de, muhalefetteki Demokrat Parti'nin zafer kazandığı 7 Kasım 2006 seçimleriyle oluşan yeni kongre resmen açılırken, kongre üyeliğine seçilen ilk Müslüman milletvekili Keith Ellison, Kuran-ı Kerim üzerine yemin ederek görevine başladı.

Kongrenin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nin 435 üyesi, önce toplu halde yemin etti. Ardından yapılan oylamada Temsilciler Meclisi Başkanlığı'na, Demokrat Partili Nancy Pelosi seçildi. Pelosi, ABD tarihinde Temsilciler Meclisi Başkanlığı'na seçilen ilk kadın oldu.

Pelosi, seçildikten sonra yaptığı ilk konuşmada, ''Bu görevi, partizanlık değil ortaklık ruhu adına kabul ediyorum ve ABD halkı adına sizlerle çalışmayı bekliyorum. Ayrı partilere mensup olabiliriz, ancak aynı ülkeye hizmet ediyoruz'' dedi.

Resmi yeminin toplu halde edilmesinin ardından kongrenin yeni üyeleri, düzenledikleri özel törenlerle de ayrıca yemin etti. Bu çerçevede ilk Müslüman kongre üyesi özelliğini taşıyan Minnesota Eyaleti Milletvekili Keith Ellison, Kuran'a el basarak yeminini gerçekleştirdi.

Ellison, yemininde, ABD'nin kurucularından 3. başkan Thomas Jefferson'a ait tarihi bir Kuran-ı Kerim'i kullandı.Siyah olan Keith Ellison, üniversite yıllarında İslam dinini kabul etmişti.

ABD'de bazı radikal Hristiyan çevreler, Ellison'in Kuran üzerine yemin edeceğini açıklamasından rahatsız olduklarını dile getirmişlerdi.Ancak Ellison, dinsel farklılıkların kimseyi rahatsız etmemesi gerektiğini söyledi.

Ellison, Müslüman olduğu için Kuran üzerine yemin etmesinin de doğal olduğunu belirterek, ''Kutsal Kitap'ı her gün okuyorum ve bana bu esin veriyor'' diye konuştu.

Bugün resmen açılan ABD tarihinin 110. kongresinde her iki kanatta da çoğunluk, 12 yıllık bir aradan sonra ilk kez Demokrat Parti'ye geçti.

Başkan George W. Bush'un, gelecek günlerde yeni Irak stratejisini açıklaması ve büyük bir olasılıkla bu ülkeye yeni ABD askerleri göndermeye karar vermesi bekleniyor.

Ancak yeni kongrede Demokratlar'ın büyük çoğunluğunun yanısıra kimi Cumhuriyetçiler de bu plana karşı çıkıyor.

Bu ortamda gözlemciler, başkan ile kongre arasında gelecek haftalarda Irak konusunda sürtüşmeler meydana gelmesini bekliyor.