ABD'de Sivil İtaatsizlik Eylemi Başlatan Al Sharpton'a Tutuklama

ABD'de Sivil İtaatsizlik Eylemi Başlatan Al Sharpton'a Tutuklama

ABD'li Siyahîlerın Önde Gelen Liderlerinden Olan Ünlü Vaiz Al Sharpton, Başlattığı Sivil İtaatsizlik Eylemlerinden Dolayı Tutuklandı. 4 Saat Gözaltında Kalan Sharpton Daha Sonra Serbest Bırakıldı. New Yorklu Siyah Hakları Örgütleri, Sean Bell'i Öldüren 3 Polisin Beraat Etmesini Protesto Etmek İçin Şehrin Değişik Noktalarında Trafiği Engelleyerek Sivil İtaatsizlik Eylemi Yaptı.

ABD'de Sivil İtaatsizlik Eylemi Başlatan Al Sharpton'a Tutuklama

ABD'li siyahîlerın önde gelen liderlerinden olan ünlü vaiz Al Sharpton, başlattığı sivil itaatsizlik eylemlerinden dolayı tutuklandı. 4 saat gözaltında kalan Sharpton daha sonra serbest bırakıldı. New Yorklu siyah hakları örgütleri, Sean Bell'i öldüren 3 polisin beraat etmesini protesto etmek için şehrin değişik noktalarında trafiği engelleyerek sivil itaatsizlik eylemi yaptı.

Gözaltına alınan 216 kişi arasında Al Shaprton'un yanı sıra, Sean Bell'in nişanlısı Nicole Bell ile Bell'in anne ve babası da yer aldı. New York polisi Triborough, Manhattan ve Brooklyn köprülerinin girişlerini tutarak, trafiği durduran grupları gözaltına aldı. Köprü girişlerinde ve bazı işlek kavşaklarda diz çökerek dua yapan göstericiler, trafiği engellemek gerekçesiyle tutuklandılar.

Al Sharpton, Brooklyn Köprüsü girişinde Nicole Paultre Bell ile Sean Bell ile beraber bulundukları arabadan yaralı kurtulan Trent Benefield ve Joseph Guzman, gözaltına alındılar. Gözaltına alınanların 4 saat sonra serbest bırakıldıkları açıklandı. Gelişmeler üzerine New York Valisi David Paterson, Sharpton ve Bell'in ailesi ile Perşembe günü basına kapalı bir toplantı yaptı.