ABD'de Seks Skandalı: New York Valisi Elıot Spıtzer Görevinden İstifa Etti

ABD'de Seks Skandalı: New York Valisi Elıot Spıtzer Görevinden İstifa Etti

New York Valisi Eliot Spitzer, Adının Karıştığı ve ABD'yi Sarsan Seks Skandalının Ardından Görevinden İstifa Ettiğini Açıkladı. New York'ta Düzenlediği Basın Toplantısında Kararının Açıklayan Spitzer, New York Halkından Yeniden Özür Diledi. Spitzer, Yerine Geçecek Olan Vali Yardımcısı Paterson'ın İsteği Doğrultusunda İstifasının Pazartesi Gününden İtibaren Geçerli Sayılacağını Söyledi.

ABD'de Seks Skandalı: New York Valisi Elıot Spıtzer Görevinden İstifa Etti

Can Kamiloğlu bildiriyor - New York valisi Eliot Spitzer, adının karıştığı ve ABD'yi sarsan seks skandalının ardından görevinden istifa ettiğini açıkladı. New York'ta düzenlediği basın toplantısında kararının açıklayan Spitzer, New York halkından yeniden özür diledi. Spitzer, yerine geçecek olan vali yardımcısı Paterson'ın isteği doğrultusunda istifasının Pazartesi gününden itibaren geçerli sayılacağını söyledi.


FBI tarafından uzun bir süredir takip edilen ve geçtiğimiz hafta ortaya çıkartılan Emperors Club VIP isimli lüks fuhuş çetesinin, "9 numara" rumuzuyla, en iyi ve eski müşterileri arasında olduğu tespit edilen New York Valisi Spitzer, konunun basına sızdığını anlayınca, hakkındaki iddiaları kabul edip geçtiğimiz gün eşiyle birlikte düzenlediği basın toplantısında ailesi ve New York halkından özür dilemişti.


Federal yetkililer tarafından fuhuş çetesi ile başka bağlantısı olup olmadığı konusunda soruşturma da başlatılan Spitzer'in,son iki gündür Manhatan'daki evine kapanıp federal yetkililerle pazarlığa giriştiği, Spitzer'in valilikten istifa etmesi karşılığında federal savcıların, aleyhinde açılabilecek bazı davalardan vazgeçtiği iddia edildi.

-FAHİŞELERE 80 BİN DOLAR HARCAMIŞ-

New York Valisi Spitzer'in bu güne kadar fahişelere 80 bin dolara yakın bir para harcadığı ve yaklaşık 10 yıldan beri fahişelerle ilişkisinin saptandığı da iddia edildi.Valinin fahişelerle geçirdiği çeşitli zaman dilimleri içersinde, uçak biletleri ve otel faturaları gibi bazı harcamalarını da devletin kendisine sağladığı kredi kartıyla yaptığı saptandı.

-NEW YORK'UN YENİ VALİSİ GÖRME ENGELLİ DAVID PATERSON-

New York Valisi Eliot Spitzer'in istifa etmesinin ardından, görevi; yardımcısı David A. Paterson devralacak. New York eyaletinin başkenti Albany'de önümüzdeki günlerde gerçekleşecek yemin töreninin ardından, New York, tarihinde ilk kez görme özürlü ve zenci bir vali tarafından yönetilecek. Paterson, ABD'de görev yapan üçüncü siyahi vali olacak. (ANKA)


(CK/ZG)