ABD'de Savaş Bütçesi Tartışmaları

ABD'de Savaş Bütçesi Tartışmaları

Beyaz Saray Sözcüsü Tony Snow, Muhalefetteki Demokratlar'ın, Irak ve Afganistan Savaşı İçin Başkan George W. Bush'un İstediği 124 Milyar Dolarlık Bütçenin, Irak'taki ABD Askerlerinin Çekilmesine Bağlayan Tekliflerinin Kabul Edilme Şansının "Sıfır" Olduğunu ve Kongre'ye Kabul Edilmesi Halinde Başkan Bush Tarafından Veto Edileceğini Söyledi.

ABD'de Savaş Bütçesi Tartışmaları

Beyaz Saray Sözcüsü Tony Snow, muhalefetteki Demokratlar'ın, Irak ve Afganistan savaşı için Başkan George W. Bush'un istediği 124 milyar dolarlık bütçenin, Irak'taki ABD askerlerinin çekilmesine bağlayan tekliflerinin kabul edilme şansının "sıfır" olduğunu ve Kongre'ye kabul edilmesi halinde Başkan Bush tarafından veto edileceğini söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Snow, Demokratlar'ın Irak ve Afganistan için istenen savaş bütçesini, ABD askerlerinin çekilmesiyle ilgili bir zaman çizelgesine bağlamasını öngören tasarının yasalaşmasının olanaksız olduğunu ifade etti. Snow, "Bütçe ve savaştan çekilme tasarısının yasalaşmasının "0" şansı var. Bu kötü bir yasa tasarısı. Başkan Bush tasarıyı veto edecektir, Kongre'de bunu destekleyecektir" dedi.

Demokratlar'ın çoğunlukta olduğu ABD Kongresi'nde bugün, yarın oylaması yapılacak olan Irak ve Afganistan savaşları için Başkan Bush'un talep ettiği 124 milyar dolarlık savaş bütçesiyle ilgili tartışmalar yaşanmıştı. Bush, milletvekillerinden bütçeyi herhangi bir kullanım kısıtlamasına gitmeden harcayabilme imkanı veren bir şekilde kabul etmelerini istemişti.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA