ABD'de North Carolina ve Indiana'daki Seçimlerde Kuşak ve Irk Ayrışması Sonuçlara Yansıdı

ABD'de North Carolina ve Indiana'daki Seçimlerde Kuşak ve Irk Ayrışması Sonuçlara Yansıdı

Amerika'da North Carolina ve Indiana Eyaletlerindeki Sandık Başı Anketleri, Demokrat Parti Adaylık Yarışında Irk ve Kuşak Ayrışmasını da Bir Kez Daha Gözler Önüne Serdi.

ABD'de North Carolina ve Indiana'daki Seçimlerde Kuşak ve Irk Ayrışması Sonuçlara Yansıdı

Amerika'da North Carolina ve Indiana eyaletlerindeki sandık başı anketleri, Demokrat Parti adaylık yarışında ırk ve kuşak ayrışmasını da bir kez daha gözler önüne serdi. Siyahîler, özellikle North Carolina'da yüzde 90'dan fazla yoğunlukla Barack Obama'ya destek verirken, Hillary Clinton her iki eyalette de yüksek öğrenim görmemiş beyazların yüzde 60'ından fazlasının oylarını aldı. Clinton özellikle North Carolina'da beyaz oyları hedeflediğini açık etti. Hillary ve Bill Clinton eyalette son bir hafta boyunca, siyahların da yoğunlukla yaşadıkları büyük şehirler yerine, eğitim ve gelir düzeyi düşük beyazların yaşadığı kırsal kesimde ve küçük kasabalarda kampanya yapmayı tercih etti.

Her iki eyalette de 65 yaş üstü seçmenlerin üçte ikisi Hillary Clinton'a destek verirken, yine her iki eyaletteki 30 yaş altı gençlerin üçte ikisi Barack Obama'dan yana tercihini kullandı. Indiana'da seçmenlerin yüzde 80'ini oluşturan 65 yaş altı seçmen grubunun yüzde 57'si Obama'yı desteklerken, 65 yaş üstü grubun yüzde 70'i Hillary Clinton'a oy verdi. Anketler, Obama'nın "çalışan orta sınıf beyazların" desteğini kazanmakta hala güçlük yaşadığını da gösterdi. Iniana'da bu kesimin oylarının yüzde 65'i Clinton'a yüzde 34'ü Obama'ya gitti.

"CLİNTON RAKİBİNE KARŞI DAHA HAKSIZ"

Demokrat Parti son haftalarda adayların karşılıklı birbirlerini negatif kampanya yürütmekle suçlamalarına sahne olmuştu. Demokrat seçmenler bir adayın rakibine diğer adaydan daha fazla haksızca eleştiride bulunduğuna inanıyor muydu? Bu soruya seçmen evet dedi. Sandık başı anketlerine göre Indiana'da oy kullanan Demokratların yüzde 63'ü Hillary Clinton'ın rakibine oranla daha fazla negatif kampanya yürüttüğünü söyledi. North Carolina'da ise seçmenlerin üçte ikisi Hillary Clinton'ın rakibine haksızca yüklenen taraf olduğunu belirtti.

PARTİ İÇİ BÖLÜNME TEHLİKELİ BOYUTLARDA

İki adayın taraftarlarının, rakip aday kazandığı takdirde takınacakları tutuma ilişkin sandık başı anket sonuçları Demokrat Parti açısından, tansiyonun tehlikeli boyutlara geldiğini gösterdi. Indiana'da Obama'ya oy veren her 10 seçmenden 6'sı Hillary Clinton'ın adaylığını içine sindiremeyeceğini ifade ederken, Indiana ve North Carolina'da Hillary Clinton lehine oy kullanan seçmenlerin üçte ikisinden fazlası aynı duyguyu Obama adaylığı kazandığında hissedeceğini söyledi.

John McCain'i Barack Obama'ya tercih edeceğini söyleyen Clinton taraftarlarıının oranı Indiana'da yüzde 20'yi buldu. North Carolina'da Barack Obama'ya oy verenlerin yüzde 17'si Hillary Clinton'ın aday olması halinde McCain'i tercih edeceğini ifade etti.

Kaynak: CHA