ABD'deki Davada Tanık Olan FETÖ'cü Polis İtiraf Etti: FBI'dan 50 Bin Dolar Aldım

ABD'deki Davada Tanık Olan FETÖ'cü Polis İtiraf Etti: FBI'dan 50 Bin Dolar Aldım

Firari FETÖ'cü polis Hüseyin Korkmaz Atilla davasında, FBI'nın kendisine 50 bin dolar verdiğini ve ABD'de oturduğu evin kirasını ise savcılığın ödediğini itiraf etti.

New York'ta tutuklu bulunan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı davada tanıklık yapan Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu firari eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz, ABD Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) kendisine 50 bin dolar verdiğini ve ABD'de oturduğu evin kirasını ise savcılığın ödediğini söyledi.

Korkmaz, Atilla'nın yargılandığı davanın 11. gününde tanık olarak ifade vermeye devam etti.

TERÖRİSTİN KİRASINI ABD'DE SAVCILIK ÖDÜYOR

ABD'ye geldiği günden beri hiç çalışmadığını ancak çalışma başvurusunda bulunduğunu ve iki hafta önce olumlu yanıt aldığını anlatan Korkmaz, ABD hükümetinden yardım alıp almadığı sorusuna ise, "Savcılık 3 defa 300 dolar, toplamda 900 dolar verdi. FBI 50 bin dolar verdi. Oturduğum apartmanı savcılık tuttu, kirasını savcılık ödüyor." yanıtı verdi.

Korkmaz, yapılan yardımların hiçbirini kendisinin talep etmediğini ifade etti.

17 ARALIK'LA İLGİLİ İDDİALARI SIRALADI

FETÖ'cü Hüseyin Korkmaz, 17 Aralık soruşturması kapsamında iş adamı Rıza Zarrab'ın ev ve iş yerlerindeki aramalar sonucu ele geçirilen belgeler hakkında da iddialarda bulundu.

Korkmaz, "Zarrab örgütünün" işlerini yürüttüğü Orient Bazaar'da bulunan ofiste yapılan aramada ele geçirilen dökümanların arasında Dubai'ye ait sahte gümrük belgeleri olduğunu iddia etti.

ATİLLA'NIN AVUKATLARINDAN SAVCILIĞIN SORULARINA İTİRAZ

Atilla'nın avukatlarından Todd Harrison ise, savcılık makamının Korkmaz'a sorduğu sorulara ve delillere itirazlarını sürdürdü.

ALMAN BANKASINDAN BİLİRKİŞİ

Duruşma kapsamında Deutsche Bank'ın New York'taki Finansal Suçlar Önleme Özel Soruşturmalar Bölümü Müdürü olan Douglas Sloan bilirkişi olarak dinlendi.

Sloan, dünyanın farklı yerlerindeki yerel bankaların uluslararası sistemde diğer ülkelerdeki bankalara ödeme talimatı yollayabilmesi için kurulu olan ABD finansal sistemi hakkında bilgi verdi.

DEUSTCHE BANK'IN "KARA LİSTEDE" OLANLARI TAKİBİNİ ANLATTI

ABD'nin İran'a karşı uyguladığı yaptırımlarda "kara listeye" alınan kişi ve kurumlara gelen ödeme talimatlarının Deutsche Bank gibi büyük finansal bankaların bilgisayar yazılımları tarafından nasıl tespit edildiğini anlattı.

Duruşmada, ayrıca, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC) Direktörü Adam Szubin de bilirkişi olarak dinlendi.

AVUKATLARIN SORULARINA NET YANITLAR VERMEDİ

Atilla'nın avukatlarından Victor Rocco'nun sorularına net cevaplar veremeyen Szubin, Sarraf hakkında şüpheleri bulunan OFAC'ın neden bu ismi kurumun yaptırım listesine alınmadığı sorusuna da cevap vermekten kaçındı.

AĞLAYARAK KONUŞTU

Pazartesi günü verdiği ifade de şubat 2016 serbest bırakıldıktan sonra ağustos ayında Türkiye'den nasıl kaçtığı hakkında bilgiler veren Kokmaz, 17 Aralık operasyonuna ait belgeleri nasıl beraberinde kaçırdığını anlatmıştı.

SÖZDE SAVCI VE POLİS SORUŞTURMA BELGELERİNİ VERMİŞ

İfade verirken zaman zaman ağladığı gözlenen Korkmaz, delillerin bir kısmını ismini açıklamadığı soruşturma savcısından bir kısmını da soruşturmada görev almış bir polis memurundan aldığını ifade etmişti.

Kokmaz, deliller ve ailesiyle beraber Türkiye'den kaçışını "Bir kaçakçı buldum, beni kaçırmasını istedim. Kara sınırından kaçtım." sözleriyle anlatmıştı.

17 ARALIK BELGELERİNİ ABD'YE TESLİM ETMİŞ

İlk girdiği ülkeden pasaport temin edemediğini, başka bir ülkeye geçtiğini ve orada da pasaport alamadığı için üçüncü bir ülkeye gittiğini ifade eden Korkmaz, bu ülkede kendi adına düzenlenmemiş bir pasaport edindiğini anlatmıştı.

TÜRKİYE'YE İADE EDİLMEKTEN KORKUYORMUŞ

Firari Korkmaz, bu ülkelerden Türkiye'ye iade edileceğinden korktuğu için ABD'ye kaçmaya çalıştığını savunmuştu.

"AMERİKAN KUVVETLERİNİN KATKILARIYLA KAÇTIM"

Korkmaz, Amerikan emniyet kuvvetleriyle irtibata geçtiğini, onların "katkısıyla" ABD'ye kaçtığını ve beraberinde getirdiği delilleri havalimanında teslim ettiğini belirtmişti.

FİRARİ FETÖ'CÜ TERÖRİSTLERİN DAVA "İLGİSİ" ARTIYOR

FETÖ'nün firari polislerinden olan Korkmaz'ın Türkiye devletine ait belgeleri izinsiz elde ederek kaçırması ve Amerikalı güvenlik elemanlarına teslim etmesi ardından da duruşmada ifade vermeye devam etmesi Atilla davasının FETÖ ile bağlantısını bir kez daha gündeme getirdi.

ABD'deki örgüt üyelerinin de duruşmaları yakından takip etmeleri ve sosyal medyada Türkiye aleyhine karalama kampanyası yürütmeleri Rıza Sarraf davası olarak başlayıp sonradan Hakan Atilla davasına dönüşen hukuki süreçteki FETÖ izlerini gözler önüne serdi.

MAHKEMEYİ MESKEN BELLEMİŞLER

Önde gelen firari FETÖ mensupları Emre Uslu ile Adem Yavuz Arslan'ın, yanlarında başka FETÖ mensuplarıyla birlikte Atilla davasını yerinde izlemeleri AA objektiflerine takılmıştı.

Duruşmaları takip eden FETÖ firarilerinden Aslan görüntülendiğini fark edince olay yerinden uzaklaşırken Uslu, mahkeme binası önünden Periscope'tan yayın yapmıştı.

Ayrıca duruşmanın 4. gününde savcılığın mahkemeye delil olarak sunduğu ve kaynağını açıklamayı reddettiği ses kayıtlarını FETÖ söylemiyle savunması dikkati çekmişti.

Savcı Yardımcısı David Denton, ses kayıtlarını alan FETÖ üyesi polislerin "görevlerini yaptığını" savunmuş ve o polislerden birinin de mahkemede tanık olarak ifade vereceğini söylemişti.

CANITEZ DE TANIK LİSTESİNDE

Öte yandan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'nün 17/25 Aralık yargısal darbe teşebbüsüne ilişkin yürüttüğü soruşturmada, "FETÖ üyesi olmak" suçundan firari olarak aranan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan eski Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez de Atilla davasındaki tanıklar arasında yer alması bekleniyor.

Canıtez'in, ByLock kullanıcısı olduğu ve 25 Aralık soruşturmasında bilirkişi olarak görev yaptığı belirlenirken, Atilla davasına "Türkiye'den yasa dışı şekilde delil ve belge götürdüğü" tespit edilmişti.

Duruşmaların ilerleyen safhasında mahkemeye çıkması beklenen FETÖ firarisi Canıtez'in, söz konusu belgeler üzerinden Türkiye aleyhinde tanıklık yapacağı kaydediliyor.

DAVA SÜRECİ

Geçen hafta boyunca çapraz sorgulaması yapılan Zarrab'ın, Manhattan'da beraber kaldığı hücre arkadaşı tarafından "Sarraf'ın kendisine iki kez tecavüz etmek ve cinsel tacizde bulunmak iddiasıyla" dava edildiği bildirilmişti.

Faouzi Jaber isimli 62 yaşındaki mahkum, geçen hafta Çarşamba akşamı Sarraf aleyhine "tecavüz" davası için başvuruda bulunmuştu. Buna göre söz konusu mahkum Jaber, avukatı Alexei Schacht aracılığıyla, Manhattan'da beraber aynı hücreyi paylaştıkları sırada Sarraf'ın kendisine iki kez tecavüz etmek ve cinsel tacizde bulunmak iddialarıyla dava açmıştı.

ZARRAB UYUŞTURUCU KULLANDIĞINI İTİRAF ETTİ

Duruşmalarına devam edilen dava süreci içinde Zarrab, tutuklu bulunduğu cezaevindeki bir gardiyana, Türk avukatı vasıtasıyla, yaklaşık 45 bin dolar rüşvet verdiğini belirtmişti.

Türkiye'den diğer masraflarıyla birlikte gönderilen para ile bu rüşvetin ödendiğini anlatan Zarrab, "45 bin dolar karşılığında bu gardiyan bana alkol getirdi. Birkaç kere de gardiyanın cep telefonunu kullandım ... Eşimle, kızımla görüntülü, Türkiye'deki bir avukatımla, bir kere de dayımla ve ablamla görüştüm, hatırladığım kadarıyla." demişti.

Zarrab, cezaevinde uyuşturucu madde olan sentetik marihuana içtiğini de kabul etmişti.

"YALAN SÖYLEMEK ZORUNDAYIM"

Zarrab'ın "hapishaneden çıkmak ya da daha az ceza almak için işlemediğin suçları kabul etmek zorundasın" dediği ortaya çıkmıştı.

Atilla'nın avukatları, Sarraf'ın hapishanedeki telefon görüşmelerinin kayıtlarına ilişkin mahkemeye bir mektup sunmuştu.

Savunmanın avukatlarının sunduğu mektupta, 15 Eylül 2016'da Sarraf ile Ahad isimli bir kişi arasında geçen telefon konuşmasında Sarraf'ın "ABD'de hapishaneden çıkmak ya da daha az ceza almak için işlemediğin suçları kabul etmek zorundasın" dediği belirtilmişti.

İran'a yönelik yaptırımları delme, banka dolandırıcılığı ve kara para aklamak gibi suçlar atfedilen Sarraf geçen yıl mart ayında ABD'de tutuklanmıştı.

Atilla ise 27 Mart'ta JFK Havalimanı'ndan Türkiye'ye gitmek üzereyken gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı.