ABD'de FBI ve Beyaz Saray Arasında "İç Yazışma" Gerginliği
BBC

ABD'de FBI ve Beyaz Saray Arasında "İç Yazışma" Gerginliği

BBC - Haberler | Dünya

FBI, Beyaz Saray'ın ABD Başkanı Trump'ın seçim kampanyasını yürüten kişilerden birini haksızca hedef aldığının yazıldığı iddia edilen belgenin yayımlanmasına karşı çıktı.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Beyaz Saray'ın, bazı Cumhuriyetçi Kongre üyelerinin girişimleri sonrası Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu'nun çok gizli bir iç yazışmayı yayımlamasına karşı olduğunu açıkladı. FBI, 4 sayfalık belgenin güvenilirliğine ilişkin ciddi kaygıları olduğunu bildirdi.

ABD ADALET BAKANLIĞI DA KARŞI ÇIKIYOR

FBI, kamoyuna ender açıklama yapan bir kurum.

ABD Adalet Bakanlığı da belgenin kamuoyuna açıklanmasına karşı çıkıyor.

BEYAZ SARAY: TÜM DÜNYA GÖRECEK

Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü John Kelly ise Çarşamba günü yaptığı açıklamada, "Belge kısa sürede kamuoyuna açıklanacak ve tüm dünya da bunu görecek" dedi.

BELGEDEKİ TRUMP İDDİASI

Söz konusu belge, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Devin Nunes'e bağlı personel tarafından yazılmıştı.

Belgede, ABD Adalet Bakanlığı'nın, Dış İstihbarat Gözetleme Yasası'nı istismar ederek, Donald Trump'ın seçim kampanyasını yürüten kişilerden birini haksızca hedef aldığının yazıldığı iddia ediliyor.

Cumhuriyetçiler belgenin FBI ve Adalet Bakanlığı'nda Başkan Donald Trump karşıtı ön yargıyı gösterdiği görüşünde.

Demokratlar ise belgenin, FBI tarafından yürütülen Rusya'nın ABD'de son başkanlık seçimlerine müdahale edip etmediğine yönelik soruşturmayı itibarsızlaştırma çabası olduğunu söylüyor.

GÖZLER TRUMP'TA

Amerikan Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Pazartesi günü iç yazışmanın kamuoyuna açıklanmasına yönelik bir karar almıştı.

Başkan Trump'ın bu konudaki nihai kararı hafta sonuna kadar vermesi gerekiyor.

Trump, Kongre'deki son ulusa sesleniş konuşması sonrası bir Kongre üyesine "yüzde 100" belgenin yayımlanmasından yana olduğunu söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ise CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, "Daima belgenin yayımlanmama ihtimali var" demişti.

DAHA ÖNCE DE PAYLAŞMAK İSTEMİŞLER

Demokratlar daha önce başka bir iç yazışmayı kamuoyu ile paylaşmak istemiş ancak Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu bunu engellemişti. Komisyon Başkanı Devin Nunes'ı da, ulusal güvenliği tehlikeye atabilecek şekilde, çok gizli belgelerden kendisine en uygun olanını seçmekle suçluyorlar.

Rusya'nın ABD'de son başkanlık seçimlerine müdahale edip etmediği ile Trump yönetiminden bazı isimlerin adaletin tesisini engelleyip engellemediğine yönelik soruşturmayı ise eski FBI Başkanı ve özel yetkili savcı Robert Mueller yürütüyor.

ABD'de FBI ve Beyaz Saray Arasında 'İç Yazışma' Gerginliği
ABD'de FBI ve Beyaz Saray Arasında 'İç Yazışma' Gerginliği
BBC

Manşet Haberler

title