ABD'de Ermeni Tasarısına 'PKK'yı Kınayan Ek'

ABD'de Ermeni Tasarısına 'PKK'yı Kınayan Ek'

ABD Temsilciler Meclisi'nin Dış İlişkiler Komitesi, Gelecek Çarşamba Günü, 1915 Olaylarına İlişkin Ermeni İddialarıyla İlgili Tasarısını Görüşeceğini Resmi Gündemine Koydu.

ABD'de Ermeni Tasarısına 'PKK'yı Kınayan Ek'

ABD Temsilciler Meclisi'nin dış ilişkiler komitesi, gelecek çarşamba günü, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili tasarısını görüşeceğini resmi gündemine koydu. Komite, aynı zamanda, terör örgütü PKK'yı kınayan bir tasarının da oylanacağını açıkladı.

Komiteden yapılan duyuruda, Ermeni iddialarını tanımaya yönelik 106 sayılı ve yasal bağlayıcılığı bulunmayan tasarının altında terör örgütü PKK ile ilgili bir bölüm eklendiği görüldü.

Bağlayıcılığı olmayan ancak kongrenin hassasiyetini gösteren bu tür tasarılar zaman zaman ABD kongresinde oylamaya sunuluyor. 1915 olaylarıyla ilgili tasarı, ABD Başkanı'na, Ermeni çevrelerinin iddialarının, ''insan hakları ve etnik temizlikle ilgili ABD'de kayıtlı soykırım belgelerinin, gerekli anlayış ve duyarlılıkla Amerikan dış politikasına yansıtılması'' çağrısında bulunuyor.

Bu tasarının ardından oylamaya sunulacağı açıklanan diğer tasarı ise, ''PKK olarak bilinen terörist örgütün kınanması ve bu örgüte karşı Türkiye'nin mücadelesinin desteklenmesi'' sözleriyle özetlendi.

Ermeni tasarısının, ABD Temsilciler Meclisi dış ilişkiler komitesinden geçmesi ihtimali çok yüksek görülüyor. Ayrıca Temsilciler Meclisi çoğunluk lideri Demokrat Parti Maryland milletvekili Steny Hoyer, tasarının bu komiteden sonra meclisin Genel Kurulu'na, 22 Kasım tarihindeki Şükran Günü'nden önce getirilecek kabul edileceğini öngördüğünü söylemişti. 435 sandalyeli ABD Temsilciler Meclisi'nin 225 milletvekili, tasarıya destek veriyor.

Kaynak: AA