ABD'de Demokrat Parti'de Son Kritik Dönemeç

ABD'de Demokrat Parti'de Son Kritik Dönemeç

Amerika'da Demokrat Parti Başkan Adaylığı Yarışında Sonuçları Etkileyebilecek Son Kritik Önseçimler Bugün Yapılıyor. Indiana ve North Carolina'da Yapılacak Seçimler, Adaylık Yarışının Yaz Ayları Boyunca da Devam Edip Etmeyeceği Konusunda da Önemli Bir Sinyal Olacak. Indiana ve North Carolina Seçimleri, Ağustos Ayında Adayların Belirleneceği Kongre Öncesinde Yapılan Son Önemli Seçimler Olacak.

ABD'de Demokrat Parti'de Son Kritik Dönemeç

Amerika'da Demokrat Parti başkan adaylığı yarışında sonuçları etkileyebilecek son kritik önseçimler bugün yapılıyor. Indiana ve North Carolina'da yapılacak seçimler, adaylık yarışının yaz ayları boyunca da devam edip etmeyeceği konusunda da önemli bir sinyal olacak. Indiana ve North Carolina seçimleri, Ağustos ayında adayların belirleneceği kongre öncesinde yapılan son önemli seçimler olacak.

Partide bundan sonra yapılacak bir özerk bölge (Puerto Rico) ve 5 eyalet önseçiminin sonuçlara doğrudan etki etmesi beklenmiyor. Çünkü her altı önseçimin de hem belirleyeceği delege sayısı az. Puerto Rico, West Virginia ve Kentucky'de Hillary Clinton'ın farklı kazanması bekleniyor. Oregon, Montana ve South Dakota'da ise Barack Obama daha şanslı gözüküyor. Ancak, bugünden sonra yapılacak önseçimlerin, başkan adayını belirleyecek süper delege oylarını etkilemeyeceği tahmin ediliyor.

Indiana ve North Carolina önseçim sonuçları ise, matematiksel olarak olmasa da verecekleri sembolik mesajlar sebebiyle, yarışın gidişatını değiştirebilir. Son kamuoyu yoklamaları, Indiana'da Hillary Clinton'ın, North Carolina'da ise Barack Obama'nın önde olduğunu gösteriyor. Hillary Clinton'ın Indiana'da, Barack Obama'nın ise North Carolina'da kaybetmesi, konumlarını sarsabilecek. Her iki eyalette de, önemli sayıda seçmenin son saatlere kadar iki aday arasında kararsız kalmış olması ise, her iki eyaletteki seçimin sonucu hakkında kesin tahmin yapmayı güçleştiriyor. Indiana'nın 72 ve North Carolina'nın 158 delege oyu bulunuyor.

INDIANA'DA CLİNTON ÖNDE

Barack Obama, Indiana'nın, Illinois'in komşusu olmasını avantaja çevirmek istiyor. Indiana'nın özellikle nüfusunun yoğun olduğu kuzey batı kesimleri, Barack Obama'nın hararetli destekçisi olan Chicago medyasının etkisinde. Eyaletin batısında ve güneydoğusunda ise Hillary Clinton oldukça güçlü. Indiana'nın popüler senatörü Evan Bayh ise Clinton'ın eyaletteki en büyük avantajı. Evan Bayh, 1989 yılında Indiana valisi seçildiğinde, Amerikan tarihinin en genç valisi olarak yemin etmişti. İkinci döneminde de valiliğe çok yüksek oy oranıyla seçilen Bayh, valilikten sonra iki dönedir de Amerikan Kongresinde Indiana Senatörü olarak görev yapıyor.

Yine eyaletin en büyük gazetesi Indianapolis Star gazetesi de Hillary Clinton'ı destekleyeceğini açıkladı. Barack Obama, beyaz orta sınıf Amerikalılardan da destek alabileceğini göstermek için Indiana'da kazanmak istiyor. Hillary Clinton ise, rakibinin bu konudaki eksikliğini Pennsylvania önseçiminden sonra bir kez daha vurgulamak, süper delegeleri, Obama'nın Kasım ayı için doğru aday olmadığı konusunda ikna etmek için Indiana'da farklı bir zafer peşinde.

NORTH CAROLİNA'DA OBAMA AVANTAJLI

North Carolina eyalet kongresinin bazı üyeleri, partilerin adaylık yarışında söz sahibi olmak için geçen yıl eyaletin önseçim tarihini, diğer birçok eyalet gibi 5 Şubat'a alma girişimlerinin başarısız olmasına üzülmüşlerdi. Ancak ne onlar ne de öneriye karşı çıkanlar, eyaletin başkanlık yarışında bu kadar kilit bir eyalete dönüşeceğine ihtimal vermemişlerdi. Hillary Clinton, 22 Nisan'da Pennsylvania'da büyük zafer kazandığında bile North Carolina önseçime bu kadar kritik konum kazanmamıştı. Eyalet, iki haftadır medyadan ve adaylardan gördüğü ilginin keyfini çıkarıyor.

North Carolina, eyaletteki Demokrat Parti tabanının çoğunlukla siyahlardan ve liberallerden oluşması sebebiyle Barack Obama'nın daha avantajlı olduğu bir eyalet olarak görülüyordu. Ancak, Obama'nın eyalette bir ay önceki anketlerdeki yüzde 20'lik farklı üstünlüğü, son iki haftada büyük ölçüde eridi. Eyalet Valisi Mike Easley Hillary Clinton'ı destekleyeceğini açıkladı. Hillary Clinton'ın bu eyalette kazanması, "momentum"un kendisi lehinde değiştiği iddiasına büyük güç verecek. Bu nedenle Clinton ailesi, üç popüler üyesiyle eyalette yoğun kampanya yapıyor.

Bill Clinton, hafta sonunda eyaletin en küçük köylerine bile giderek konuşmalar yaptı. Başkan Clinton, North Carolina önseçiminin önemine, "kritik seçim", Hillary Clinton ise, "oyun değiştirici" sözleriyle dikkat çektiler. Cumhuriyetçi Partide yarışın sona ermiş olması, birçok Cumhuriyetçi seçmenin Demokrat Parti önseçimlerine kaydolmasına sebep oluyor. Çoğunluğu beyaz orta sınıftan olan bu yeni seçmenlerin büyük ölçüde Hillary Clinton lehine oy kullandığı, Pennsylvania'daki sandık başı anketlerinde ortaya çıkmıştı. North Carolina'da bu yeni seçmenlerin kritik rol oynayabileceğine dikkat çekiliyor. Eyalette son yapılan kamuoyu yoklamalarının tamamında Obama'nın Clinton'a karşı üstünlüğünü sürdürdüğünü gösteriyor.

INDİANA VE NORTH CAROLİNA'DA SON ANKETLER

North Carolina

Anket……………………..Obama…………….Clinton

Zogby Tracking……………% 48……………….% 40

Insider Advantage………….48…………………..45

Rasmussen………………….49…………………..40

Mason Dixon……………….49…………………..42

SurveyUSA…………………49…………………..44

Real Clear Politic…………..49……………………42

Indiana

Anket……………………..Clinton…………….Obama

Suffolk…………………….49…………………….43

Zogby……………………..42……………………..44

Insider Advantage…………47…………………….40

Rasmussen…………………46…………………….41

Downs Center……………..52……………………..45

Real Clear Politic…………..47…………………….42

Kaynak: CHA