ABD, BM İnsan Hakları Konseyi Üyeliğine Seçildi

ABD, BM İnsan Hakları Konseyi Üyeliğine Seçildi

BM Genel Kurulu'nda Bugün Yapılan Oylamada, BM İnsan Hakları Konseyi'nin 3 Yıllığına Görev Yapacak Yeni Üyeleri Belli Oldu.

ABD, BM İnsan Hakları Konseyi Üyeliğine Seçildi

BM Genel Kurulu'nda bugün yapılan oylamada, BM İnsan Hakları Konseyi'nin 3 yıllığına görev yapacak yeni üyeleri belli oldu.

192 üyeli Genel Kurul'da yapılan gizli oylamada, seçimlere bu yıl ilk kez katılan ABD'de 167 oy alarak seçildi.

Merkezi Cenevre'de bulunan, toplam 47 üyesi olan Konsey'e Afrika grubundan Kamerun, Cibuti, Morityus, Nijerya ve Senegal, Asya grubundan Bangladeş, Çin, Ürdün, Kırgızistan ve Suudi Arabistan, Doğu Avrupa grubundan Rusya ve Macaristan, Latin Amerika grubundan Küba, Meksika ve Uruguay, Batı Avrupa ve diğerleri grubundan da Belçika, Norveç ve ABD seçildi.

Gizli yapılan oylamada, 20 ülke arasındaki Azerbaycan ve Kenya ise seçilemedi.

Oylamanın ardından gazetecilere açıklama yapan ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, ''Konsey'in reform edilmesi ve kuruluşundaki amaçlar doğrultusunda görev yapması için'' çaba sarf edeceklerini belirtti.

İsrail'e yönelik sert eleştirilerde bulunduğu gerekçesiyle ABD'nin eski yönetimi tarafından sürekli eleştirilen ve esas olarak BM ülkelerindeki insan hakları uygulamalarını izleyen Konsey'e, Başkan Barack Obama yönetimi, katılma kararı almıştı.