ABD Başkanı George W. Bush:

ABD Başkanı George W. Bush:

ABD Başkanı George W. Bush; İsrail, Filistin Yönetimi ve Bazı Arap Ülkelerinin Katılımıyla Ortadoğu'da Barış Görüşmelerini Hızlandırmak İçin Uluslararası Bir Konferans Düzenlenmesi Çağrısında Bulundu. Bush, Arap Ülkelerinin İsrail ile Diyalog Başlatmaları Tavsiyesinde de Bulundu.

ABD Başkanı George W. Bush:

ABD Başkanı George W. Bush; İsrail, Filistin Yönetimi ve bazı Arap ülkelerinin katılımıyla Ortadoğu'da barış görüşmelerini hızlandırmak için uluslararası bir konferans düzenlenmesi çağrısında bulundu. Bush, Arap ülkelerinin İsrail ile diyalog başlatmaları tavsiyesinde de bulundu.

Beyaz Saray'da bir konuşma yapan ABD Başkanı Bush, "Dünya, Ortadoğu'da barış inşa etmek için daha fazla çalışabilir. Bunun için bu sonbaharda hep birlikte uluslararası bir konferans düzenlenmesi çağrısında bulunuyorum" dedi. Konferansa Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın da katılabileceğini ifade eden Bush, "Konferansın ana katılımcıları İsrail, Filistin ve bölge ülkeleri olmalı" diye konuştu. Bush, tüm katılımcılara Filistin devleti oluşturulmasını desteklemeleri, şiddeti reddetmeleri, İsrail'in

tanınması ve İsrail ile Filistin arasındaki geçmişte yapılan anlaşmaları dikkate almalarını da salık verdi.

Arap ülkelerine İsrail ile diyalog kurmaları çağrısında bulunan Bush, İsrail'in yok edilmesi hayalinden vazgeçilmesini istedi. Bush, "Arap ülkeleri barış görüşmelerinde aktif bir rol üstlenmeli. Arap ülkeleri, İsrail'in yok edilmesi hayalinden vazgeçip, diyalog başlatmalı ve medyalarında İsrail'e karşı kin ve nefret yayınlarına son verilmesini sağlamalı. Ayrıca İsrail'e hükümet ve bakan nezdinde ziyaretçiler göndermeliler" ifadelerini kullandı.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA