ABD Başkanı Bush'un Yeni Irak Politikası

ABD Başkanı Bush'un Yeni Irak Politikası

ABD Senatosu'nun Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Joseph Biden, Başkan George W. Bush'un Irak Sınırındaki ABD Askerlerini İran Topraklarına Göndermesi Durumunda Kongre ile Büyük Çatışma Yaşanacağı Uyarısında Bulundu.

ABD Başkanı Bush'un Yeni Irak Politikası

ABD Senatosu'nun Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Joseph Biden, Başkan George W. Bush'un Irak sınırındaki ABD askerlerini İran topraklarına göndermesi durumunda kongre ile büyük çatışma yaşanacağı uyarısında bulundu.

ABD Başkanı Bush'un Irak'a 20 binden fazla asker göndermeyi planladığı yeni Irak stratejisiyle ilgili, Senato'nun Dış İlişkiler Komitesi oturumunda ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'a eleştiriler yönelten Başkan Biden, Irak'taki ABD askerlerinin İran topraklarına gönderilmesinin kongrede büyük bir çatışma ortaya çıkaracağı uyarısında bulundu. Biden, "Bush'un açıklamalarında güç kullanımı konusunda çok güçlü bir irade görüyorum. ABD askerinin İran'a girmesiyle ilgili açıkça yalan söyleniyor. Böyle bir şey gerçekleşirse, kongrede çok büyük bir çatışma yaşanabilir" dedi.

ABD Başkanı Bush, dün gece açıkladığı yeni Irak stratejisi çerçevesinde, "İran ve Suriye'den gelen destekleri keseceğiz. Her iki ülke de teröristlere ve isyancılara Irak'a giriş çıkış yapmaları için kendi topraklarını kullandırıyor" ifadelerine yer vermişti.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA