ABD Başkanı Bush'un Yeni Irak Politikası

ABD Başkanı Bush'un Yeni Irak Politikası

ABD Başkanı George W. Bush, Dün Gece Açıkladığı Yeni Irak Planının Başarı İçin Son Şans Olduğunu, Ancak Şiddetin Hızlı Bir Şekilde Düşmesinin Beklenmemesi Gerektiği Uyarısında Bulundu.

ABD Başkanı Bush'un Yeni Irak Politikası

ABD Başkanı George W. Bush, dün gece açıkladığı yeni Irak planının başarı için son şans olduğunu, ancak şiddetin hızlı bir şekilde düşmesinin beklenmemesi gerektiği uyarısında bulundu.

ABD Başkanı Bush, Irak'taki kaostan kurtulmak için son şans olarak değerlendirdiği yeni Irak planıyla ilgili ABD askerlerine yönelik yazısında, "Irak ile ilgili yeni stratejimizin hızla sonuç vermesi beklenmemeli, sonuç alınması zaman alacak. Olumlu sonuçları görmek için oldukça vaktimiz var" dedi.

Irak'taki zor durumdan kimsenin şüphesi olmadığını ifade eden Bush, "Irak'ta şuanda güç bir durum söz konusu, bu konuda kimsenin şüphesi yok. Irak'taki durumun kötü olmasının nedeni mezhepsel çatışmalardır. Genç toplumun ilerlemesi için ülkedeki mezhep çatışmalarıyla mücadeleye ve şiddetin sona erdirilmesine ihtiyaç var" diye konuştu.

Nuri El Maliki başbakanlığındaki Irak Hükümeti'ne seslenen Bush, "Başarı için Iraklılar da bir şeyler yapmalı. İçinde bulunduğumuz zaman, iş yapma zamanıdır. Maliki ile kısa birkaç görüşmemde, ABD halkının sabrının sonsuz olmadığını açıkça söyledim" ifadelerini kaydetti.

Mukteda EL Sadrın lideri olduğu Mehdi Ordusu'na silah bırakması çağrısında bulunan Bush, aksi takdirde adaletle yüzleşmek zorunda kalacaklarını söyledi.

(AFP-OYK-OYK-RO-D)