ABD Başkanı Bush'un Yeni Irak Politikası

ABD Başkanı Bush'un Yeni Irak Politikası

Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Faruk El-şara, ABD Başkanı George W. Bush'un Irak'a İlave Asker Gönderme Kararının, "Yangına Körükle Gitmekten Başka Birşey Olmadığını" Söyledi.

ABD Başkanı Bush'un Yeni Irak Politikası

Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Faruk el-Şara, ABD Başkanı George W. Bush'un Irak'a ilave asker gönderme kararının, "yangına körükle gitmekten başka birşey olmadığını" söyledi.

Faruk el-Şara, "Irak'ta Amerikan birliklerinin sayısını artırmak şüphesiz olumlu bir gelişme değil" dedi.

Yapılması gerekenin ülkede yaşanan şiddeti artırmak değil uyuşmazlıklara son vermek olduğunu anlatan Şara, "Bu tehlikeli krizden kurtulmanın tek yolu, siyasi çözümdür" diye konuştu.

Devlet yayın organlarından Tişrin gazetesi de, Irak'taki durumun karmaşıklığının yeni Irak stratejisinin başarı şansının çok düşük olduğu manasına geldiğini yazdı.

Irak'a gönderilecek ilave birlikler için harcanacak 5.6 milyar dolarlık bütçeye işaret eden gazete, bunun Irak'taki realiteyi değiştirmeye yaramayacağını ileri sürdü.

Başkan Bush'u Irak'taki insani ve maddi kaybın baş sorumlusu olarak gösteren gazete, "Bush başarısız olan bir stratejiyi yeniden denemek istiyor" yorumunu yaptı.

(AFP-İB-HO-Y)