ABD Başkanı Bush'un Mısır Temasları

ABD Başkanı Bush'un Mısır Temasları

Ortadoğu Temaslarının Son Durağı Olan Mısır'da Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas ile Görüşen ABD Başkanı George W. Bush, 2008 Yılının Sonuna Kadar Filistin-israil Barışının Sağlanacağını Söyledi.

ABD Başkanı Bush'un Mısır Temasları

Ortadoğu temaslarının son durağı olan Mısır'da Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ile görüşen ABD Başkanı George W. Bush, 2008 yılının sonuna kadar Filistin-İsrail barışının sağlanacağını söyledi.

Ortadoğu ziyareti kapsamında Mısır'da bulunan ABD Başkanı Bush, Kızıldeniz kenarındaki tatil beldesi Şarm El Şeyh'te Filistin lideri Abbas ile görüştü. Yaklaşık 1 saat süren görüşmeden sonra basın mensuplarına açıklama yapan Bush ve Abbas, görüşmelerinde Lübnan krizini ve Filistin-İsrail barış görüşmelerini ele aldıklarını söyledi. Abbas ile Lübnan kriziyle ilgili görüşmelerinden bahseden Bush, "Sayın Abbas da benim gibi Lübnan'daki durumdan ve Sinyora hükümetinin geleceğinden derin endişe duyuyor.

Radikal unsurların demokrasiyi zayıflatmasından endişe duyuyoruz. İran tarafından maddi olarak desteklendiği açık olan Hizbullah, kendi insanlarına yaptığını İsrail'e karşı savunma olarak gösteremez. Şu an Sinyora hükümetinin yanında olduğumuzu ve desteklediğimizi belirtme anıdır" diye konuştu.

Bu konudaki görüşlerini paylaştığı için Abbas'a teşekkür eden Bush, Filistin- İsrail arasındaki barış görüşmeleri hakkında da, "Abbas ve arkadaşları kendilerini barışa adamışlar. Şiddet kullanarak barışa engel olmak isteyenlere karşı dimdik ayakta duruyorlar. Düşlerinizi gerçekleştirmek için hükümetimiz size yardım edecektir. Bu konuda bir kez daha söz veriyorum. İki devletin yan yana barış içinde yaşaması aynı zamanda İsrail'in de düşüdür" dedi.

Mahmud Abbas ise, "Sizin ve hükümetinizin 2008 sonuna kadar barışın sağlanması için çalıştığınızı çok iyi biliyoruz. Bu nedenle biz de bu hedefe sene sonuna kadar ulaşmak için umutla beraber çok ciddi bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diyerek, Bush ve yönetiminin yıl sonuna kadar barışın sağlanması için yaptığı çalışmaları boşa çıkarmayacaklarını söyledi.

(İHA-MS-OYK-CC-D)