ABD Başkanı Bush, İsrail Başbakanı Olmert'le Görüştü

ABD Başkanı Bush, İsrail Başbakanı Olmert'le Görüştü

ABD Başkanı George W. Bush, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'le Bir Araya Geldi.

ABD Başkanı Bush, İsrail Başbakanı Olmert'le Görüştü

ABD Başkanı George W. Bush, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'le bir araya geldi.

Kudüs'te İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'le görüşen ABD Başkanı Bush, daha sonra İsrail Başbakanı Olmert'le de bir araya geldi. Görüşme sonrası Bush ve Olmert basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan İsrail Başbakanı Olmert, hem İsrail hem de Filistin tarafının iki taraflı çözüm için büyük çaba sarf ettiklerini söyledi. Ortadoğu barış planında 2 devletli çözüm için çok çaba sarf ettiklerini söyleyen Olmert, "İki taraf da, 2 devletli çözüm konusunda açık bir görüşe sahip" ifadesini kullandı.

Gazze'den yapılan roket saldırılarına da değinen Olmert, "Terör saldırıları durmadan barışa ulaşılamayacak" dedi. Barışa, iki tarafın iyi niyeti çerçevesinde ulaşılmasının mümkün olacağını belirten Bush ise, barışa ulaşmak anlamında çok olumlu görüşlere sahip olduğunu belirterek, Arap devletlerinin Filistinliler'i desteklemeleri gerektiğini ifade etti.

Öte yandan Bush'un ziyareti Hamas tarafından da iyi karşılanmadı. "Bush hoş gelmedi. Çünkü o Filistin halkının çektiği acıların başlıca nedenlerinden biridir" diyen Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, "Bush bölgeye sadece İsrail'in işgaline ahlaki, siyasi, maddi destek vermek ve Filistinliler arasındaki ayrılığı körüklemek için geldi" açıklamasında bulundu.

Ortadoğu sorununun çözümünde Annapolis konferansıyla arabuluculuğa soyunan Bush'un, 7 yıllık başkanlığı sırasında ilk kez İsrail ve Filistin'i ziyaret edeceğine de dikkat çekiliyor. Bush Ortadoğu turunda, 3 günlük İsrail ve Filistin ziyaretinden sonra Kuveyt, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Mısır'ı da ziyaret edecek. ABD Başkanı 16 Ocak'ta Washington'a dönecek.

(İA-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA