ABD Başkanı Bush Irak'ta

ABD Başkanı Bush Irak'ta

ABD Başkanı George Bush, Irak'taki Güvenlik Koşullarının, El Anbar'daki Gibi İyileşmeyi Sürdürmesi Halinde Asker Çekebileceklerini Söyledi.

ABD Başkanı Bush Irak'ta

ABD Başkanı George Bush, Irak'taki güvenlik koşullarının, El Anbar'daki gibi iyileşmeyi sürdürmesi halinde asker çekebileceklerini söyledi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Steven Hadley ve Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'la birlikte Irak'a sürpriz ziyarette bulunan Bush, Irak'taki Amerikalı komutan David Petraeus ve ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker'la bir araya geldi.

Bush, görüşmede Amerikalı yetkililerin, kendisine, ''El Anbar'daki mevcut başarının sürmesi halinde, aynı güvenlik seviyesinin daha az Amerikan askeriyle sağlanmasının mümkün olacağını'' ilettiklerini belirtti. George Bush, ne zaman ve kaç asker çekilebileceğini ise açıklamadı.

ABD'nin Irak halkını terk etmeyeceğini söyleyen Bush, yerel hükümetlerin, El Anbar vilayetinde olduğu gibi, direnişçilerle mücadele etmesi halinde Irak'ta ''başarının mümkün'' olduğunu ifade etti.

Bush, Amerikan Kongresi üyelerinden de, önce Amerikalı yetkilileri dinlemelerini, onları dinlemeden hemen bir sonuca varmamalarını istedi.

Irak'taki üst düzey yetkililer bir hafta sonra Amerikan Kongresine Irak konusunda rapor verecek.

Bush, Irak'ta ayrıca Irak Başbakanı Nuri El Maliki, yönetimin diğer üst düzey yetkilileri, El Anbar'daki Sünni şeyhleri ve yerel yönetim yetkilileriyle bir araya geldi.

Kaynak: AA