ABD Başkan Yardımcısı Cheney, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Görüştü

ABD Başkan Yardımcısı Cheney, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Görüştü

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, 9 Günlük Ortadoğu Gezisi Çerçevesinde Suudi Arabistan Ziyaretinin Ardından İsrail'e Geldi. Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanı'na İnen Cheney, Daha Sonra Kudüs'e Geçerek İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Bir Araya Geldi.

ABD Başkan Yardımcısı Cheney, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Görüştü

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, 9 günlük Ortadoğu gezisi çerçevesinde Suudi Arabistan ziyaretinin ardından İsrail'e geldi. Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanı'na inen Cheney, daha sonra Kudüs'e geçerek İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile bir araya geldi.

Bir süre görüşen İsrail Başbakanı Olmert ve ABD Başkan Yardımcısı Cheney, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Cheney, Ortadoğu barış sürecinde ABD'nin, İsrail'den güvenliği konusunda herhangi bir geri adım atmasını beklemediğini söyledi. İsrail'e, güvenlikleri konusunda bir baskıları olmadığını vurgulayan Cheney, "ABD'nin İsrail'e verdiği taahhütler sarsılmaz ve daimi anlam taşıyor. İsrail kendini terörizm, roket saldırıları ve bütünlüğünü yıkacak bütün oluşumlara karşı korumalı" ifadesini kullandı. Barış sürecindeki sorunlara da değinen Cheney, Filistin halkının yeni bir başlangıç yaparak barışa hazırlanması gerektiğini belirtti. Olmert ise, Cheney'e teşekkür ederek, ABD'nin verdiği destekten dolayı minnet duyduklarını ifade etti. İkilinin görüşmesinde, İsrail'in abluka altında tuttuğu Gazze'deki insanlık dramı ve Filistin'le İsrail barış görüşmelerinin ele alındığı da ifade edildi. Görüşmede ayrıca, İran'ın nükleer çalışmalarının durdurulması, Hizbullah ve Suriye ile birlikte Lübnan sınırındaki son durumun da ele alındığı bildirildi.

Cheney'in, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Savunma Bakanı Ehud Barak ve İsrail ana muhalefet lideri Likud Partisi Genel Başkanı Benjamin Netanyahu ile de görüşeceği öğrenildi.

(İA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA