ABD Afganistan'daki Seçim Tartışmalarını Yatıştırma Çabasında

ABD Afganistan'daki Seçim Tartışmalarını Yatıştırma Çabasında

ABD Afganistan'daki Seçim Tartışmalarını Yatıştırma Çabasında
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Başkan Obama, seçim sonuçlarına ilişkin anlaşmazlıkları süren adaylar Abdullah ve Eşref Gani ile telefonda görüştü.

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan devlet başkanı adaylarından Abdullah Abdullah'dan sonra, diğer aday Eşref Gani ile de telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama'nın, dün gece Abdullah Abdullah, bugün de Eşref Gani ile görüşerek, her iki adaya da  sükunet çağrısında bulunduğu ve siyasi diyaloğa yönelik ihtiyacı vurguladığı belirtildi.

Obama her iki görüşmede de, ABD'nin, Afganistan'da güvenilir bir seçim sürecinin temini için, seçimlerde hile yapıldığına dair tüm makul iddiaların kapsamlı şekilde incelenmesini beklediğini vurguladı.

İki adaya, tüm tarafların Afgan ulusal birliğini baltalayacak adımlardan kaçınması, Afgan halkının arzularını yansıtan ve Afganistan'ı biraraya getirebilecek bir hükümeti ortaya çıkaran bir çözüm için birlikte çalışması gerektiği mesajını veren Obama, şiddete ya da anayasaya aykırı araçlara başvurmanın hiçbir haklı gerekçesinin bulunmadığını kaydetti. Obama, bu tür eylemlerin, ABD'nin Afganistan'a yardımlarının sonlanması sonucunu doğurabileceği uyarısında bulundu.

Obama telefon görüşmelerinde, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin gelecek günlerde iki adayla ve Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile yakın istişarelerini devam ettireceğini belirtti.

Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu'nun önceki gün açıkladığı devlet başkanlığı ikinci tur ilk sonuçlarına göre, iki adaydan eski Maliye Bakanı Gani oyların yüzde 56,44'ünü, Abdullah Abdullah'ın ise oyların 43,56'sını almıştı. Ancak Abdullah dün başkent Kabil'de düzenlenen bir mitingde taraftarlarına hitap ederek seçimin kesin galibinin kendisi olduğunu iddia etmiş, Gani'nin yönetimini kabul etmeyeceğini duyurmuştu. - Washington DC

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title