Obama: Afganistan'da Yaklaşık 10 Bin ABD Askeri Kalacak

Obama: Afganistan'da Yaklaşık 10 Bin ABD Askeri Kalacak

Obama: Afganistan'da Yaklaşık 10 Bin ABD Askeri Kalacak
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Dünya

ABD Başkanı Obama, Afganistan ziyaretinin ardından bu ülkede bulunan ABD askerlerinden 9 bin 800'ünün 2016 yılına kadar kalacağını açıkladı.

ABD Başkanı Barack Obama, hafta sonu beklenmedik Afganistan ziyaretinin ardından bu ülkede bulunan ABD askerlerinden 9 bin 800’ünün 2016 yılına kadar kalacağını açıkladı.

9 BİN 800 AMERİKAN ASKERİ KALACAK

Bu yıl sonunda Afganistan’da bulunan ABD askerleri geri çekilecek. Başkanlık seçimleri sırasında iki savaşı da (Irak ve Afganistan) bitireceği sözünü veren Başkan Obama, 2001 yılından bu zamana kadar Afganistan’da bulunan askerlerin geri çekileceğini söylemişti. Obama yönetiminin asker ile birlikte hazırladığı ileri sürülen plana göre 2016 yılına kadar Afganistan’da 9 bin 800 Amerikan askeri kalacak.

Yetkililer, yeni planının Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile ABD arasında iki yıl için imzalanan güvenlik anlaşmasına binaen hayata geçirileceğini kaydetti.

YAKLAŞIK 38 BİN ABD ASKERİ AFGANİSTAN'DA BULUNUYOR

Bugün yaklaşık 38 bin ABD askeri Afganistan’da bulunuyor. Yıl sonuna kadar 30 bine yakın Amerikan askeri Afganistan’ı terk edecek. Afganistan’da kalacak askerlerin Kabil’deki ABD Bagram Hava Üssü’nde konuşlanacağı kaydedildi. 2016 yılında ise bin kadar bir Amerikan askerinin Kabil’de kalarak Afgan güvenlik güçlerinin yetiştirilmesine yardım edeceği belirtildi.

Beyaz Saray’a yakın isimler, Başkan Obama’nın bugün Karzai ile görüşeceğini ve yeni planını Almanya, İngiltere ve İtalya başbakanları ile paylaştığını ileri sürdü. Obama’nın yeni planıyla ilgili olarak Ankara ile herhangi bir görüşme yapmadığı öğrenildi.

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Haber Yorumları (1)
ERHAN CAN: 2:246 - Baksana, İsrail oğullarının Musa'dan sonra ileri gelenlerine! Hani onlar, bir peygamberlerine: 'Bize bir kumandan gönder de Allah yolunda savaşalım...' dediler. O da: 'Size savaş farz kılınırsa, acaba yapmamazlık eder misiniz?' dedi. Onlar: 'Bize ne oldu da yurtlarımızdan çıkarıldığımız ve çocuklarımızdan ayrıldığımız halde Allah yolunda savaşmayalım?' dediler. Bunun üzerine savaş kendilerine farz kılınınca da onlardan pek azı hariç, yüz çevirdiler. Ama Allah, o zalimleri bilir.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title