ABD Adana Konsolosu Green Şanlıurfa'da

ABD Adana Konsolosu Green Şanlıurfa'da

ABD'nin Adana Konsolosu Eric F.green, PKK'nın, ABD'nin Terör Listesinde Yer Aldığını Belirterek, "Kuzey Irak'taki PKK Varlığını Bitirmek İstiyoruz" Dedi.

ABD Adana Konsolosu Green Şanlıurfa'da

ABD'nin Adana Konsolosu Eric F.Green, PKK'nın, ABD'nin terör listesinde yer aldığını belirterek, "Kuzey Irak'taki PKK varlığını bitirmek istiyoruz" dedi.

Harran Üniversitesi'nin davetlisi olarak bugün karayoluyla Şanlıurfa'ya gelen Green, üniversitenin Osmanbey Kampüsü'nde öğrencilere hitaben bir konuşma yaptı. ABD'nin, yıllardır Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) giriş sürecini desteklediğini belirten Green, "Türkiye'nin AB'ye girmesi hem Türkiye hem Avrupa hem de dünya için iyi olacak. AB süreci uzun ve zahmetli yıllar alacak bir konudur" diye konuştu.

Irak ve Afganistan'daki operasyonlar için Türkiye'nin İncirlik Hava Üssü'nün kullanımını daha da genişletmesi gerektiğini söyleyen Green, bölgede diğer önemli bir konunun ise Kuzey Irak'taki PKK varlığı olduğunu kaydetti. Konsolos Green, "Kısmen Kuzey Irak'ta, Türkiye'deki güvenlik güçlerine ve sivil unsurlarına karşı PKK saldırılarda bulunmuştur. Biz inanıyoruz ki, Türk-ABD ittifakı, Türk-Irak dostluğu bu konuyu ortaklaşa çözebilir. Bu da PKK teröristlerine karşı çok sıkı tedbirlerin alınmasını gerektiriyor. Bu da Avrupa'daki suç şebekelerinin kendilerine sağlanan finanssal desteğin kesilmesidir. Geçen ay bu çalışma biraz meyvesini verdi. Avrupa ülkelerinde PKK'lı olduğuna inanılan bazı insanların yakalanması gerçekleşti. Yine bu yoğun ilişkiler sonucu olarak da Irak'taki Mahmur Kampı kapatılması gerçekleşebilir. PKK, ABD'nin terörist listesinde yer almaktadır. Kuzey Irak'taki PKK varlığını bitirmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

(AB-ST-NÇ-NÇ-Y)

Kaynak: İHA