Abbiey'de Devam Eden Şiddet Olayları BM Tarafından Masaya Yatırıldı

Abbiey'de Devam Eden Şiddet Olayları BM Tarafından Masaya Yatırıldı

Sudan'ın Abbiey Bölgesinde Yaşanan Şiddet Olaylarının Ardından Bölgeye Giden Birleşmiş Milletler (BM) Heyeti, Sorunları Çözmek İçin Sudan Hükümeti ve Muhalefet Partisiyle Masaya Oturdu.

Abbiey'de Devam Eden Şiddet Olayları BM Tarafından Masaya Yatırıldı

Sudan'ın Abbiey bölgesinde yaşanan şiddet olaylarının ardından bölgeye giden Birleşmiş Milletler (BM) heyeti, sorunları çözmek için Sudan hükümeti ve muhalefet partisiyle masaya oturdu.

3 gün önce Sudan'da toplanan 15 ülke temsilcisinden oluşan BM heyeti, bugün Sudan hükümeti ve muhalif parti temsilcileriyle masaya oturdu. Bölgede petrol yüzünden çıkan çatışmaları ve yaşanan sıkıntıları yerinde inceleyen BM heyeti, buradaki toplantıda hazırladığı raporları taraflara sundu. Hazırlanan raporlarda öncelikli olarak Abbiey bölgesinde devam eden çatışmaların sonlandırılması ve bölge halkının güvenliğinin sağlanması için acil önlemler alınması istendi. Basına kapalı olarak yapılan ve 7 saat süren toplantı sonucunda BM temsilcileri ve Sudan hükümeti temsilcileri açıklamalarda bulundu. İngiltere BM Daimi Temsilcisi John Sawers, toplantıda Abbiey ve Darfur sorunlarının ele alındığını belirterek, "Toplantıda öncelikli olarak ele aldığımız konu bölgenin güvenliği oldu. Abbiey bölgesinde yaşanan sıkıntıların giderilmesi için hazırladığımız raporları sunduk. Ayrıca Darfur krizinin ve bölgede yaşanan bütün krizlerin son bulması için Sudan hükümetinin ve Halk Kurtuluş Hareketi (SPLM) üyelerinin mutlaka masaya oturması gerektiğini düşünüyoruz. Girişimlerimiz, krizler nedeniyle zor günler geçiren bölge halkının güvenliği içindir. Darfur ve Abbiey bölgesinde yaşanan sıkıntıların giderilmesi için her iki tarafın da masaya oturduktan sonra anlaşacağını umut ediyorum" dedi.

Güney Afrika BM Daimi Temsilcisi Dumisani Kumalo ise, Güney Sudan'da yaşanan sorunları ele aldıklarını ifade ederek, "Abbiey sorunu bu bölge için gerçekten ciddi bir sorundur. Saatler süren toplantıda karşılıklı olarak hazırlanan raporları sunduk. Abbiey bölgesinde yaşanan çatışmalarla ilgili acil olarak soruşturma başlatılmasını istedik" diye konuştu.

Sudan hükümetini temsilen toplantıya katılan Sudan Dışişleri Bakanı Daing Allor ise, herkesle masaya oturmaya hazır olduklarını belirterek, "BM heyetinin raporlarını inceledik. Yaşanan olaylarla ilgili yapılması gereken ne varsa, biz yapmaya hazırız. Bu sorunlar ancak birlik ve beraberlik içinde masaya oturularak çözülebilir" şeklinde konuştu.

Toplantıya aralarında ABD, İngiltere, Rusya, İtalya, Çin ve Fransa'nın da bulunduğu 15 BM üyesi ülke temsilcisi, SPLM üyeleri ve askeri yetkililer katıldı.

(HD-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA