Abbas, Zirve Öncesi Türkiye'ye Geliyor

Abbas, Zirve Öncesi Türkiye'ye Geliyor

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Kasım Ayında Yapılması Beklenen ABD Destekli Ortadoğu Barış Zirvesi'ne Türkiye'nin de Katılmasını İstediklerini Söyledi. Abbas, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Davetine İcaben Ortdaoğu Zirvesi Öncesi Türkiye'ye Geliyor.

Abbas, Zirve Öncesi Türkiye'ye Geliyor

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, kasım ayında yapılması beklenen ABD destekli Ortadoğu Barış Zirvesi'ne Türkiye'nin de katılmasını istediklerini söyledi. Abbas, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetine icaben Ortdaoğu zirvesi öncesi Türkiye'ye geliyor.

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İsrail temaslarının ardından geçtiği Batı Şeria'da, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından Mukata karargahında kabul edildi. Abbas, Babacan onuruna iftar yemeği verdi. İkili heyetlerarası ve başbaşa görüştü.

Babacan ve Abbas, basın mensuplarına ortak değerledirmelerde bulundu. Abbas, ''Ortadoğu barışıyla ilgili uluslararası konferansta Türkiye'nin de yer almasını gönülden istiyoruz'' dedi.

Filistin Devlet Başkanı, zirveye dek Türkiye ile istişarelerini sürdüreceklerini bildirdi. Abbas, Babacan'ın kendisine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Türkiye davetini ilettiğini belirtti ve büyük bir olasılıkla zirve öncesi Türkiye'yi ziyaret edeceğini söyledi. Abbas, Gül'ü de Filistin'e davet etti.

Ali Babacan da Ortadoğu sorunun çözümünde İsrail-Filistin itilafının çözümünün yattığını belirterek, ''Barışa giden yol, terör ve şiddetten değil, görüşmelerden geçer'' diye konuştu.

Babacan, Abbas ile İsrail Başbakanı Ehud Olmert arasında bir süredir devam eden görüşmeleri de desteklediklerini, barışın mümkün olabileceği bir ortak mutabakata gitmelerini beklediklerini ifade ederken, Gazze Şeridi'ndeki durumu da endişeyle izlediklerini belirtti ve ''İki Filistin olamaz'' dedi. Babacan ayrıca, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik aldığı tutumu da benimsemediklerinin altını çizdi.

Kaynak: AA