Abbas, Mısır Devlet Başkanı Mübarek'le Gazze'deki Durumu Görüşecek

Abbas, Mısır Devlet Başkanı Mübarek'le Gazze'deki Durumu Görüşecek

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Gazze Şeridi'ndeki Mevcut Durumu Görüşmek Üzere Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'le Bir Araya Gelecek.

Abbas, Mısır Devlet Başkanı Mübarek'le Gazze'deki Durumu Görüşecek

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Gazze Şeridi'ndeki mevcut durumu görüşmek üzere Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'le bir araya gelecek.

Çarşamba günü Mısır'ın başkenti Kahire'ye gidecek olan Abbas'ın, Mübarek'le Hamas'ın kontrolü altındaki Gazze Şeridi'ndeki durumu görüşeceği ifade edildi. Abbas'ın yarın da Gazze konusunda İsrail Başbakanı Ehud Olmert'le bir araya geleceği biliniyor.

Daha önce bir açıklama yapan Mübarek, fiilen ikiye bölünen Filistin'de sorunun çözümü için El Fetih'le Hamas'ın görüşmelerde bulunmak üzere Kahire'de biraraya gelmesini istemiş ve tarafları müzakereye davet etmişti. Aynı zamanda El Fetih'in lideri olan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise, Gazze Şeridi'ndeki kaosa rağmen Mısır'ın Hamas'la müzakerede bulunulması önerisine karşı çıkmıştı. Abbas, Hamas'ın Gazze Şeridi'ni ele geçirmesini "suç" olarak niteleyerek, "Eğer müzakere yapmak istiyorlarsa önce

bu adımlarından vazgeçmeleri gerekir" demişti. Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan Hamas liderlerinden Halid Meşal ise, El Fetih'le görüşme konusunda böyle bir katılımdan memnuniyet duyacaklarını ve başarılı bir diyalog için çalışacaklarını söylemişti.

Öte yandan, İsrail ordusu, son günlerde Gazze Şeridi'nden Sina Çölü'ne geçen Filistinliler'in saldırı düzenleyebileceği endişesiyle Mısır sınırını sivillerin geçişine kapattı. Bölgedeki turistik mekanlarla sınırın doğu kesimindeki patika yolları kapattığını açıklayan İsrail ordusu, bölgedeki güvenlik önlemlerini de arttırdı. İsrail makamları, Mısır'la yaklaşık 100 kilometre uzunluğundaki sınır boyunca uzanan karayolunu da sivil araç trafiğine kapatmıştı.

(İA-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA