Abbas, İsrail'i 'Etnik Temizlik' Yapmakla Suçladı

Abbas, İsrail'i 'Etnik Temizlik' Yapmakla Suçladı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'i, Filistinli Araplar'ın Yaşadığı Doğu Kudüs'te, 'Filistinliler'in Ev Yapmalarını Yasaklamak, Kentin Batı Şeria ile Olan Bağlarını Kesmek' Suretiyle, 'Etnik Temizlik' Yapmakla Suçladı.

Abbas, İsrail'i 'Etnik Temizlik' Yapmakla Suçladı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'i, Filistinli Araplar'ın yaşadığı Doğu Kudüs'te, ''Filistinliler'in ev yapmalarını yasaklamak, kentin Batı Şeria ile olan bağlarını kesmek'' suretiyle, ''etnik temizlik'' yapmakla suçladı.

Senegal'in başkenti Dakar'da toplanan İslam Konferansı Teşkilatı toplantısında konuşan Mahmud Abbas, İsrail basınına yansıyan haberlere göre, ABD destekli barış görüşmelerinin başarısının, İsrail'in, sürecin ruhuna uymada göstereceği istekliliğe bağlı olduğunu söyledi.

Abbas, ''Halkımız, Batı Şeria'dan ırkçı duvarlar ayrılan bir kentte yaşamanın yanısıra, ağır vergiler, inşaatlarının yasaklanması, Filistinliler'e ait kurumların kapatılması gibi uygulamalarla, bir etnik temizlik kampanyasıyla karşı karşıya bulunmaktadır'' diye konuştu.

Abbas, bugün yapılan her türlü uygulamanın, barış sürecinin tümüyle ihlali anlamına geldiğini de bildirdi.

İsrail Başbakanlık Sözcüsü Mark Regev ise Abbas'ın sözlerini ''kışkırtıcı'' olarak nitelendirerek kınadı.

Regev, ''Barış sürecinin önünde birçok engel varken yönetimler, kışkırtıcı açıklamalarla bu engellere katkıda bulunmamalıdır'' dedi.