Abbas: "İsrail Birlik Hükümetini Kabul Etmeli"

Abbas: "İsrail Birlik Hükümetini Kabul Etmeli"

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in El Fetih ile Hamas Arasında Suudi Arabistan'ın Mekke Kentindeki Görüşmelerde Üzerinde Anlaşmaya Varılan Ulusal Birlik Hükümetini Kabul Etmesi Gerektiğini Söyledi.

Abbas:

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in El Fetih ile Hamas arasında Suudi Arabistan'ın Mekke kentindeki görüşmelerde üzerinde anlaşmaya varılan ulusal birlik hükümetini kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Ürdün'ün başkenti Amman'da bulunan Abbas'ın, Ürdün Başbakanı Maruf Bahit ile görüştüğünü açıklayan resmi ajans Petra'daki habere göre Abbas, "Söz konusu olan bir Filistin ve Arap meselesidir ve İsrail bunu kabul etmesi lazım gelir. (İsrail ile) müzakere etmek söz konusu olduğunda da Filistin Yönetimi ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) sorumlu olacaktır" dedi.

Abbas, Mısır'ın başkenti Kahire'deki temaslarının ardından geldiği Amman'daki açıklamasında, "Barış müzakerelerine evet ya da hayır demek ne Filistin hükümetine, ne de İsrail'e düşer" ifadesini kullandı.

El Fetih ile Hamas, perşembe günü Mekke'de ulusal birlik hükümeti kurulması için anlaşma imzalamıştı. Anlaşma Filistinliler arasındaki çatışmalara son verilmesini de öngörüyor. Anlaşmada İsrail'in tanınması açıkça yer almamakla birlikte, İsrail ile FKÖ arasında yapılan anlaşmaların tanınmasından söz ediliyor.

Kaynak: AA