Abbas, Diplomatik Girişimlerde Bulunuyor

Abbas, Diplomatik Girişimlerde Bulunuyor

İsrail Tankları ve Piyadeleri, Gazze Şeridi'nin Birkaç Yüz Metre İçerisinde Bekliyor. Filistin Ulusal Yönetimi Lideri Mahmut Abbas da İsrail Saldırılarının Durdurulması Amacıyla Diplomatik Girişimlerde Bulunuyor.

Abbas, Diplomatik Girişimlerde Bulunuyor

İsrail tankları ve piyadeleri, Gazze Şeridi'nin birkaç yüz metre içerisinde bekliyor. Filistin Ulusal Yönetimi lideri Mahmut Abbas da İsrail saldırılarının durdurulması amacıyla diplomatik girişimlerde bulunuyor.

Yerel kaynaklar, tankların, bir süre önce aşırı yağışlar nedeniyle taşan ve bölgenin tümüyle kanalizasyon suları altında kalmasına neden olan kanalizasyon havuzlarının yakınında olduğunu ve buradan ileriye geçmediğini belirttiler.

Tankların Beyt Lahiya'nın içlerine kadar girip girmeyeceği henüz bilinmiyor.

Bu arada, İsrail'in Kanal 10 televizyonu, Başbakan Ehud Olmert'in, Gazze'deki hedeflere, ordunun yeni operasyonlar için onay verdiğini duyurdu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da son gelişmeler ışığında ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ve Ürdün Kralı Abdullah ile birer telefon görüşmesi yaptı.

Abbas'ın Rice ile görüşmesinde Gazze Şeridi'ne yönelik İsrail saldırılarının durdurulması ve barış çabalarına ivme kazandırılması konusunda yardımlarını istediği bildirildi.

Mahmud Abbas, BM Genel Sekreti Ban Ki-Moon ve Ürdün Kralı Abdullah ile görüşmelerinde de son gelişmeleri ele alarak, İsrail saldırılarının durdurulması ve Filistin halkına uygulanan ablukanın kaldırılması yönünde çaba göstermelerini istedi.

Abbas'ın basın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna, İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonlarını kabul etmediklerini vurguladı.