AB'ye Yeni Katılan 9 Ülke, Schengen Serbest Dolaşım Vizesi'ne Dahil Edilecek

AB'ye Yeni Katılan 9 Ülke, Schengen Serbest Dolaşım Vizesi'ne Dahil Edilecek

Brüksel'de Avrupa Parlamentosu'nda Bir Araya Gelen AB İçişleri Bakanları, Schengen Anlaşması Gereği, Birliğe Son Katılan 9 Ülke İçin Sınır ve Gümrük Kontrollerinin Kaldırılması Kararını Aldı.

AB'ye Yeni Katılan 9 Ülke, Schengen Serbest Dolaşım Vizesi'ne Dahil Edilecek

Brüksel'de Avrupa Parlamentosu'nda bir araya gelen AB İçişleri Bakanları, Schengen Anlaşması gereği, birliğe son katılan 9 ülke için sınır ve gümrük kontrollerinin kaldırılması kararını aldı.

Avrupa Parlamentosu'nda bir araya gelen İçişleri Bakanları, AB'ye son olarak üye olan 9 ülkenin Schengen Anlaşması'na dahil edilmesi kararını aldı. Karar gereği, 21 Aralık tarihinden itibaren sınır kapılarındaki polis ve gümrük kontrolleri ile pasaport kontrolleri uygulamalarının kaldırılmasına onay verildi. Bu kararla birlikte AB'ye yeni katılan Estonya, Litvanya, Macaristan, Letonya, Malta, Polonya, Slovenya, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti Schengen Serbest Dolaşım Vizesi'ne önümüzdeki aydan itibaren katılacak. Toplantıdan sonra basına açıklamalarda bulunan Komisyon'un Adalet, Özgürlük ve Güvenlikten Sorumlu Üyesi Franco Frattini, "İç sınırları kaldırmakla ve sınırlarımızı genişletmekle çok tarihi bir karar aldık. Bu karar Avrupa vatandaşlarının serbestçe dolaşımlarının garantilenmesine yönelik büyük bir adımdır" diye konuştu.

AB Dönem Başkanı Portekiz'in İçişleri Bakanı Rui Pereira ise, Avrupa Antlaşması'nın güvenlik sorununa etkisi üzerine sorulan bir soru üzerine, "DNA, parmak izleri ve araçların kaydı konularındaki bilgi alışverişi için Avrupa Antlaşması çok önemlidir. Ayrıca Avrupa Antlaşması sayesinde üye ülkeler arasında cezai soruşturmalar ve terörizm konularında iyi bir işbirliği sağlanacak" dedi.

(MS-OYK-OYK-OK-D)

08.11.2007 23:18 TSİ