"AB'ye Alternatif Kabul Edilemez"

"AB'ye Alternatif Kabul Edilemez"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin AB'ye Tam Üyelik Hedefine Kilitlendiğini de Söyleyerek, "Bunun İçin Bir Alternatif Kabul Etmemiz, Pazarlığa Yanaşmamız Asla Düşünülemez" Dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik hedefine kilitlendiğini de söyleyerek, "Bunun için bir alternatif kabul etmemiz, reformlardan uzaklaşmamız, pazarlığa yanaşmamız asla düşünülemez" dedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Büyükelçiler Konferansı için Türkiye'de bulunan Türkiye'nin yabancı ülkelerdeki büyükelçileriyle bir araya geldi.


Ankara Palas'ta gerçekleşen yemekli toplantıda Erdoğan büyükelçilere hitap etti. Erdoğan, ilk kez düzenlenmekte olan konferansın somut öneriler ihtiva etmesi gerektiğini belirtti. Türkiye'nin 5,5 yılda ekonomik alanda olduğu kadar dış ilişkiler alanında da önemli ilerlemeler kaydettiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin İsrail-Filistin ve İsrail-Suriye arasında yaptığı arabuluculuğun önemine değindi.


Erdoğan, yıllar boyunca "Türkiye'nin stratejik bir konumda olduğu" söyleminin tekerlemeden öte geçemediğini söyleyerek, Türkiye'nin artık Asya ile Avrupayı bağlayan bir ülke durumundan çıktığını ve 5 kıta için önemli bir ülke haline geldiğini belirtti. "Üç tarafı denizlerle, dört tarafı düşmanlarla çevrili" sözünün de bir tekerleme olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin 5,5 yılda komşularıyla sorunlarını çözüme kavuşturduğa dikkat çekti. Erdoğan, büyükelçilere Irak'a geçen hafta yaptığı ziyaret hakkında da bilgi verdi.

-"AB'YE ALTERNATİF KABUL EDİLEMEZ"-

AB katılım sürecinin bütün olumsuzluklara karşın devam ettiğini söyleyen Erdoğan, "Türkiye'nin önündeki en büyük projelerden biri AB'ye katılımdır" dedi. Başbakan Erdoğan, Cumhuriyet'in kuruluşunun somut idealinin AB'ye katılım olduğunu da ifade ederek, "Demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye'nin evrensel ölçütlere ulaşabilmesi, çağdaş normlara uyum sağlayabilmesi için AB sürecinin yapacağı katkı küçümsenmemelidir" diye konuştu.


Türkiye'nin AB'ye tam üyelik hedefine kilitlendiğini de söyleyen Erdoğan, "Bunun için bir alternatif kabul etmemiz, reformlardan uzaklaşmamız, pazarlığa yanaşmamız asla düşünülemez" dedi.


Erdoğan, bu hafta sonu Kıbrıs'a yapacağı ziyaretten de bahsederek Kıbrıs'ta BM temelinde kapsamlı çözüm çabalarını desteklemeye devam edeceklerini vurguladı. (ANKA)


(İG/TT/ZG)

Kaynak: ANKA