"AB ve Çukurova'da Sürdürülebilir Tarım" Konferansı

"AB ve Çukurova'da Sürdürülebilir Tarım" Konferansı

Dokuz Eylül Üniversitesi ve AB Türkiye Delegasyon Takım Üyesi Doç. Dr. Yaşar Uysal, Türkiye'nin AB'ye Uyum İçin Sürdürülebilir Tarıma Geçmek Zorunda Olduğunu ve Planlı Üretim Yapması Gerektiğini Söyledi.

Dokuz Eylül Üniversitesi ve AB Türkiye Delegasyon Takım Üyesi Doç. Dr. Yaşar Uysal, Türkiye'nin AB'ye uyum için sürdürülebilir tarıma geçmek zorunda olduğunu ve planlı üretim yapması gerektiğini söyledi.

Uysal, “AB Sürdürülebilir Sektörel Politikalara Entegrasyonu Projesi Hibe Programı” tarafından yürütülen ve “Sürdürülebilir Kalkınma Yolunda Çukurova” konferansları kapsamında düzenlenen "AB ve Çukurova'da Sürdürülebilir Tarım” konulu konferansta, AB'deki tarım ve tarım politikalarının gelişimi hakkında bilgi verdi.

İnsanların her geçen gün değişeme uğradığını ve 1980'lerden sonra sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçildiğini belirten Uysal, "Bilgi toplumu akıl almaz şekilde ilerledi. Tarımda sürdürülebilirlik Türkiye için çok önemli. AB'de sürdürülebilir tarım politikaları ile başarılı sonuçlar yakaladı. AB'de de ürün arz güvenliği, çiftçinin gelirini artırmak, makul fiyatlara ürün sağlamak, piyasada iştiraki sağlamak, tekrar gelişimi ve istihdamın artırılması gibi çalışmalarla bu başarıyı yakaladı. Türkiye, AB'ye uyum için sürdürülebilir tarıma geçmek zorundadır. Sürdürülebilir tarıma geçmek için tarım, tüm boyutlarıyla kayıt altına alınmalı, toprağı öldürmemeli, tarımsal üretimi planlamalı, tarımı tek elden yönlendirmeli, üretim bilinçli yapılmalı, çiftçiler örgütlü olmalı, kırsal kalkınmaya öncelik verilmeli, orta ve uzun vadeli rekabetçi stratejiler uygulanmalıdır. Böylece tarımda istenilen seviyeye gelebiliriz" dedi.

Uysal, Adana'nın, Türkiye tarımında önemli bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekerek, "Çiftçiler kafasına göre üretim yapmak yerine planlı şekilde üretim yapmalı. Aksi taktirde tarımda sorunların önüne geçmek üretimden kar etmek mümkün değil" diye konuştu.

Konferansa İncirlik Belediye Başkanı Vedat Karadağ, Karayusuflu Belediye Başkanı Selami Turuşkan, Yunusoğlu Belediye Başkanı Recai Dogan ve çok sayıda çiftçi katıldı.

(FK-AB-AB-Y)

06.02.2007 16:20 TSİ

Kaynak: İHA